مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی

مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی


🟢 لطفا میزان اهمیت مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی را با ۵ ستاره مشخص کنید تا ما سریع تر مطلع شده و موضوعات مرتبط با مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی را برای شما فراهم کنیم.


بیشتر

مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی | کاشت مو :

مراحل ریزش مو | از نازک شدن تا طاسی


ریزش مو اگرچه یک بیماری تهدید کننده زندگی نیست، اما می تواند باعث استرس و اضطراب زیادی شود. در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به ریزش مو از کاهش اعتماد به نفس رنج می برند و به دنبال راه هایی برای پوشاندن نقاط طاسی خود هستند.

اگر با نازک شدن مو و ریزش مو مواجه هستید، شناسایی علائم اولیه حیاتی ترین قدم برای مقابله با آن است. در این مقاله به مراحل مختلف ریزش مو می پردازیم و علت اصلی آن را درک می کنیم. برای اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

علائم ریزش مو ممکن است شامل ریزش ناگهانی مو، نازک شدن غیرمعمول موها، عقب رفتن خط رویش مو و لکه های طاس در برخی از نواحی پوست سر باشد.

دلایل ریزش مو می تواند ارثی، مرتبط با تغییرات هورمونی یا یک جزء طبیعی پیری باشد. همچنین می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای رخ دهد. برخی از علل شایع دیگر عبارتند از کمبود ویتامین، استرس، تغییرات هورمونی، کم خونی، استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت دهنده حرارتی و عفونت پوست سر. معاینه پوست سر می تواند برای تشخیص علت ریزش مو مفید باشد.

ابزارهای مختلفی برای ارزیابی الگو، میزان و شدت ریزش مو وجود دارد. رایج ترین مورد استفاده، مقیاس همیلتون نوروود است که از مرحله ۱ تا مرحله ۷ متغیر است. این مقیاس به شما کمک می کند تا تعیین کنید ریزش موی شما چقدر شدید است و چه زمانی باید با یک متخصص خبره برای بررسی پوست سر خود مشورت کنید.

مقیاس همیلتون – نوروود

مقیاس همیلتون- نوروود یک سیستم طبقه بندی برای طاسی الگوی مردانه است که مراحل مختلف تکامل ریزش مو را توصیف می کند (۱). همراه با مقیاس لودویگ برای الگوی طاسی زنانه، مقیاس همیلتون نوروود به طور گسترده ای برای طبقه بندی مراحل طاسی الگوی مردانه استفاده می شود.

جیمز همیلتون با سیستم طبقه بندی خود در دهه ۱۹۵۰ معیار را تعیین کرد. بعداً، نوروود چند الگوی ریزش مو دیگر را در دهه ۱۹۷۰ اضافه کرد که به طبقه بندی به روز شده همیلتون-نوروود تبدیل شد که امروزه معمولاً برای شناسایی مراحل مختلف ریزش مو استفاده می شود.

لینک مفید :

پزشکان از چندین مقیاس طبقه بندی دیگر نیز استفاده می کنند. با این حال، مقیاس همیلتون-نوروود محبوب ترین است. به گفته دکتر هاریش کوتام، متخصص پوست در SkinKraft، در حالی که هیچ سن ثابتی وجود ندارد که در آن علائم مقیاس همیلتون- نوروود ظاهر شود، اما معمولاً در افراد بالای ۳۰ سال دیده می شود.

ارزیابی پوست سر توسط یک متخصص پوست خبره برای تشخیص دقیق ریزش مو برای ترسیم یک روش درمانی مناسب بسیار مهم است. اگر به دنبال اقدامات اولیه هستید، شناسایی الگوی صحیح ریزش مو حیاتی است.

مراحل ریزش مو

هفت مرحله ریزش مو وجود دارد که بر اساس مقیاس همیلتون- نوروود، بر اساس شدت و الگوی ریزش مو طبقه بندی شده است.

مرحله ی ۱

در مرحله ۱، ریزش موی قابل توجهی یا رکود خط مو وجود ندارد.

لینک مفید : چگونه موهای صورت را از بین ببریم؟

مرحله ۲

در مرحله ۲، خط مو یک رکود جزئی در اطراف شقیقه ها نشان می دهد. این بیشتر در افراد مسن دیده می شود و به عنوان خط موی بالغ یا بالغ نیز شناخته می شود.

مرحله ۳

ریزش مو معمولاً در مرحله ۳ شروع به محسوس شدن می کند. در این مرحله است که می توان اولین علائم طاسی را از نظر بالینی تشخیص داد. نواحی فرورفته اغلب به صورت پراکنده با مو پوشیده شده یا کاملاً برهنه هستند.

این نوع ریزش مو معمولاً با افزایش سن همراه است، بنابراین اگر هنوز جوان هستید، ممکن است نشانه ریزش مو به دلیل طاسی الگو باشد.

مرحله ۳ راس

افرادی که مرحله ۳ طاسی راس را تجربه می کنند نیز شروع به ریزش مو در بالای سر یا راس می کنند.

مرحله ۴

لینک مفید : اسپای مو | مزایا – معایب و مراقبت مناسب

در مرحله ۴، رکود خط مو شدیدتر است. روی راس مو کم یا بدون مو وجود دارد. با این حال، هنوز یک نوار مو بین خط رویش مو و نقطه طاس وجود دارد.

در مرحله ۴A، ممکن است نقطه طاسی وجود نداشته باشد، اما ریزش موی شدیدتر در ناحیه جلویی-گیجگاهی دیده می شود.

مرحله ۵

مرحله ۵ پیشرفت حادتر مرحله ۴ است. نوار مو بین خط رویش مو و نقطه طاس در این مرحله نازک تر می شود. در مرحله ۵، ممکن است با پیشرفت ریزش مو، علائم اولیه خط موی نعل اسبی را مشاهده کنید.

مرحله ۶

در مرحله ۶، نوار بسیار نازک تری از مو بین دو ناحیه ریزش مو وجود دارد. در برخی موارد، این نوار نیز به دلیل ریزش مو نازک می شود یا به طور کامل ناپدید می شود، که در مرحله ۶A طبقه بندی می شود، جایی که دو ناحیه ریزش مو به هم متصل می شوند.

لینک مفید : ۱۱ نکته محافظت از مو در برابر نور خورشید

مرحله ۷

مرحله ۷ آخرین و شدیدترین نوع ریزش مو بر اساس مقیاس همیلتون نوروود است. الگوی موی نعل اسبی، که نشانه های اولیه آن را در مرحله ۵ مشاهده می کنید، در مرحله ۷ برجسته تر می شود. ناحیه نعل اسبی شکل مو باقی می ماند، پس از اینکه قسمت های گیجگاهی جلویی و تاج ریزش مو به هم متصل شدند.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کنم؟

اگر ریزش موی شما مربوط به طاسی الگو نیست، باید با یک متخصص پوست یا یک متخصص معتبر برای شناسایی علت اصلی آن مشورت کنید.

همچنین، اگر از مقدار موهایی که از دست می‌دهید احساس ناراحتی می‌کنید و اگر خط رویش مو به شما استرس می‌دهد، باید با پزشک در مورد علائم اولیه ریزش مو و درمان آن صحبت کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید.

مقیاس لودویگ برای زنان
در حالی که مقیاس همیلتون نوروود برای شناسایی مراحل مختلف ریزش مو در بین مردان استفاده می شود، مقیاس لودویگ برای شناسایی الگوهای ریزش مو در زنان استفاده می شود.

در سال ۱۹۷۷، لودویگ بیش از ۴۰۰ زن را که ریزش مو را گزارش کرده بودند مورد مطالعه قرار داد تا یک سیستم طبقه بندی برای تعیین مراحل مختلف تکاملی ریزش مو ایجاد کند. مقیاس لودویگ سه مرحله گسترده از ریزش مو را تعریف می کند. در مرحله ۱، موهای بالای سر شروع به نازک شدن می کنند. در مرحله ۲، پوست سر شروع به نمایان شدن می کند. در مرحله ۳، تمام موهای تاج ممکن است از بین بروند و در نتیجه طاسی شوند.

لینک مفید : راهنمای مبتدیان برای ویتامین E برای مو

Ebling و Rook همچنین یک سیستم طبقه بندی ریزش مو با پنج مرحله ایجاد کردند. در حالی که دو مرحله اول آن مانند سیستم لودویگ باقی می‌ماند، در مرحله ۳ آن، ریزش موی منتشر در منطقه، همراه با رکود اولیه خط مو، ادامه دارد.

این طبقه بندی اغلب یک به روز رسانی در مقیاس لودویگ در نظر گرفته می شود زیرا ریزش مو در مردان نیز به حساب می آید. برخی دیگر از سیستم های طبقه بندی برای زنان عبارتند از مقیاس ساوین (۱۹۹۲) که ریزش مو را به هشت مرحله تقسیم می کند و مقیاس اولسن (۱۹۹۴) که مشابه مقیاس لودویگ بود.

درمان های ریزش مو

در حالی که هیچ درمانی برای طاسی الگو وجود ندارد، می توانید با مشورت با یک متخصص خبره که می تواند شما را برای درمان دقیق ریزش مو راهنمایی کند، سرعت آن را کاهش دهید.

برخی از پزشکان ممکن است ماینوکسیدیل را برای جلوگیری از ریزش مو تجویز کنند، اما به سختی درمان یا راه حلی برای طاسی الگوی در بین مردان و زنان است. برخی از پزشکان ممکن است فیناستراید را نیز تجویز کنند، اما به خاطر داشته باشید که این داروها فقط به طور موقت روند را کاهش می دهند.

لینک مفید : موهای زیر پوستی | علائم – درمان و پیشگیری

همچنین عوارض جانبی این داروها وجود دارد که ممکن است با الگوی خواب شما تداخل داشته باشد و علائم دیگری ایجاد کند.

سعی کنید مثبت اندیش باشید. به یاد داشته باشید که ریزش مو یک بیماری شایع است و شما نباید در مورد آن احساس خجالت کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک متخصص پوست، تریکولوژیست یا یک متخصص غدد پیدا کنید که بتواند بیماری شما را تشخیص دهد و علت اصلی آن را پیدا کند.

یک برنامه درمانی مناسب برای مدیریت ریزش مو بسیار مهم است. همچنین مطمئن شوید که خواب کافی داشته باشید، رژیم غذایی مغذی داشته باشید و استرس را به درستی مدیریت کنید.

برگرفته از : hair-loss-stages

نظر( والایی )
سلام من هفته پیش رزو کردم و دیروز اقدام به کاشت مو انجام شد و هم پرسنل بسیار مودب و خوش برخورد بودن و هم از کاشت مو که انجام شده راضیم واقعا

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴