سیگار کشیدن و ریزش مو

رفتن، رفتن، رفتن – این حقیقت در مورد ریزش مو با افزایش سن است. موهای زمانی شاداب شما ممکن است به تدریج شروع به نازک شدن کنند تا اینکه بالاخره یک روز متوجه لکه های طاسی خواهید شد. علاوه بر این، اگر سیگاری هستید و موهایتان کم پشت است، این دو می توانند به هم مرتبط باشند.

همانطور که قبلاً می دانید، سیگار باعث بیماری عروقی، سرطان ریه، پیری زودرس پوست و بیماری قلبی می شود. این دلیل کافی برای ترک این عادت است، اما آیا می دانستید که سیگار کشیدن نیز می تواند باعث ریزش مو شود؟

به خواندن ادامه دهید تا بفهمید چگونه سیگار با ریزش مو و سفیدی زودرس مرتبط است.

آیا سیگار باعث ریزش مو می شود؟

در حالی که عوامل متعددی مسئول ریزش مو هستند، از جمله استرس، ژنتیک و هورمون هایی مانند DHT، عادات سبک زندگی مانند مصرف نیکوتین می تواند به همان اندازه برای سلامت موهای شما مضر باشد.

جریان خون برای فولیکول مو (سوراخ ها یا منافذ ریز روی پوست شما که مو تولید می کند) برای رشد سالم حیاتی است و نیکوتین نشان داده است که جریان خون را در سراسر بدن کاهش می دهد در حالی که رگ های خونی شما را منقبض می کند.

جریان خون محدود در سرتاسر سر می‌تواند بر رشد مو تأثیر منفی بگذارد، زیرا فولیکول‌ها اکسیژن و مواد مغذی کافی برای حفظ چرخه رشد سالم دریافت نمی‌کنند.

لینک مفید : بخار دادن مو و مزایا آن برای موهای شما دارد؟

یک مطالعه منتشر شده در Archives of Dermatology، گروهی متشکل از ۷۴۰ مرد بین ۴۰ تا ۹۱ سال را در تایوان مورد مطالعه قرار داد [۱]. مشخص شد کسانی که روزانه ۲۰ نخ یا بیشتر سیگار می‌کشیدند، در مقایسه با افرادی که علیرغم سابقه خانوادگی، هرگز سیگار نمی‌کشیدند، دو برابر بیشتر در معرض ریزش مو به دلیل سیگار کشیدن بودند.

اثرات سیگار بر روی موهای شما

سیگار کشیدن کلاژن را از بین می برد، روغن مو را از بین می برد و آن را کم آب می کند

باعث تجمع روی پوست سر می شود که باعث چرب شدن ریشه ها می شود

می تواند باعث سفیدی زودرس شود

سیگار باعث تغییراتی در سیستم غدد درون ریز می شود که توانایی غده را برای تولید هورمون های سالم مختل می کند.

ویتامین های A و C را در بدن که برای تولید کلاژن ضروری هستند کاهش می دهد

استعمال دخانیات ایمنی شما را تضعیف می کند، که شما را مستعد ابتلا به بیماری ها می کند

سیگار چگونه باعث ریزش مو می شود؟

مردی که ریزش مو را شانه می کند و نشان می دهد

۱. گردش خون ضعیف
فولیکول های شما برای تولید موهای سالم به منابع فراوانی از مواد معدنی، مواد مغذی و اکسیژن نیاز دارند. سموم موجود در سیگار می تواند بر گردش خون شما تأثیر بگذارد، رگ های خونی را منقبض کند و جریان خون را مختل کند.

لینک مفید : آیا مزوتراپی برای ریزش مو موثر است؟

چرخه رشد موهای شما چهار مرحله دارد – مرحله رشد، مرحله انتقالی، مرحله استراحت و مرحله ریزش.

بدون تغذیه کافی، فولیکول های شما تحت فشار قرار می گیرند و وارد فاز استراحت طولانی مدت یا دائمی می شوند. در نتیجه، رشته ها با سرعت مشابهی به سقوط ادامه می دهند، اما فولیکول ها نمی توانند آنها را جایگزین کنند.

وقفه در چرخه رشد مو به دلیل خون ناکافی برای تغذیه منجر به ریزش مو می شود. [۴]

۲. سیستم ایمنی ضعیف
سیگار پاسخ ایمنی بدن را کاهش می دهد و شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. سرماخوردگی که به نظر می رسد نمی توانید از آن خلاص شوید ممکن است به دلیل عادت سیگار کشیدن شما باقی بماند.

لینک مفید : کاشت مو بعد از سه ماه

سیستم ایمنی بدن شما را در برابر عفونت ها و بیماری هایی مانند آنفولانزای معمولی یا سرطان محافظت می کند. هنگامی که سیگار می کشید، گلبول های سفید خون شما همیشه برای مبارزه با آسیب هایی که تنباکو ایجاد می کند فعال هستند.

هنگامی که سیستم ایمنی شما ضعیف است، احتمال عفونت های باکتریایی یا قارچی روی پوست سر بیشتر می شود، که از تولید موهای جدید و سالم فولیکول های شما جلوگیری می کند. [۵]

۳. عوامل محیطی
موهای شما نیز ممکن است به دلیل عوامل محیطی نازک شوند. [۶] آلودگی، پروتئین موهای شما را که باعث رشد مو در فولیکول می شود، از بین می برد. وجود آلاینده ها و مواد سرطان زا در هوا حتی ممکن است ریزش موی ژنتیکی را تشدید کند.

۴. استرس
شاید شنیده باشید که استرس می تواند منجر به ریزش مو شود و این درست است. سیگار باعث افزایش استرس در بدن شما می شود. همچنین باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب و کشش عضلات می شود.

لینک مفید : ۸ ماسک مو برای رسیدن به اهداف مو

میل به نیکوتین باعث استرس می شود زیرا بدن شما شروع به ترک اعتیاد می کند.

۵. سیگار سیستم غدد درون ریز را مختل می کند
سیگار کشیدن می تواند بر سیستم غدد درون ریز بدن تأثیر بگذارد، که ممکن است منجر به افزایش سطح DHT، هورمون مسئول طاسی الگوی مردانه شود. [۷]

DHT می تواند باعث کوچک شدن فولیکول ها شود تا زمانی که تولید مو متوقف شود. همچنین می تواند باعث شود که فولیکول ها موهایی شکننده و ضعیف تولید کنند و موهای شما را نازک تر نشان دهند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی ضروری است تا بدن شما بتواند سلول‌ها و فولیکول‌های مو آسیب‌دیده را دوباره پر و احیا کند.

آیا ترک سیگار به رشد مو کمک می کند؟

بهترین راه برای معکوس کردن اثرات سیگار بر روی مو، ترک آن است.

خبر خوب این است که به محض از بین بردن همه آلودگی ها از بدن، ریزش موی ناشی از سیگار برگشت پذیر و قابل درمان است. هنگامی که سیگار را ترک می کنید، موها دوباره رشد می کنند، زیرا بدن شما شروع به ترمیم و عملکرد طبیعی می کند.

لینک مفید : آیا صابون برای موهای شما مفید است؟

با این حال، افراد سیگاری طولانی مدت ممکن است برای کمک به بازسازی مو، مانند پیوند یا کاشت مو، به درمان بیشتری نیاز داشته باشند.

آیا اگر سیگار را ترک کنم موهایم دوباره رشد خواهند کرد؟

هنگامی که سیگار را ترک کنید، سلامت کلی و سلامت موهای شما بهبود می یابد. اگر سیگار عامل اصلی ریزش موی شما بوده است، ترک آن پیری زودرس و خشکی پوست سر را متوقف کرده و احتمال ریزش را کاهش می دهد.

در حالی که نمی توانید آسیب های ناشی از سیگار را جبران کنید، ترک سیگار راهی است که می توانید بدن خود را به حالتی برگردانید که امکان رشد مجدد موهای سالم وجود دارد.

زمان لازم است تا موها خود را بازسازی کنند و به حالت سالم برگردند. بنابراین صبور باشید، به خصوص اگر سیگاری طولانی مدت هستید.

اگر پس از ترک سیگار برای مدت طولانی همچنان ریزش مو را تجربه می کنید، بررسی احتمالات دیگر و رفع آنها ضروری است.

برگرفته از : does-smoking-cause-hair-loss

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴