خوابیدن با موهای خیس | خوب یا بد؟

همه ما با همین توصیه بزرگ شده ایم: بلافاصله بعد از شستن موهای خود به رختخواب نروید. در حالی که ممکن است باور داشته باشید که خوابیدن با موهای خیس می تواند باعث سرماخوردگی شود، اما معلوم شد که هیچ حقیقتی در این مورد وجود ندارد. در واقع، برای سرماخوردگی ابتدا باید در معرض یک عامل عفونی قرار بگیرید.

اما دوباره، خوابیدن با موهای خیس می‌تواند مجموعه‌ای از مشکلات کاملاً متفاوت را برای پوست سر و موهای شما ایجاد کند. حتی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و شما را مستعد ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا کند.

در این مقاله به شما این نکته را می‌دهیم که خوابیدن با موهای خیس واقعاً بر روی مو و سلامت شما تأثیر می‌گذارد. برای اطلاعات بیشتر به پیمایش ادامه دهید.

چرا افراد با موهای خیس به رختخواب می روند؟

یکی از دلایل اصلی خواب افراد با موهای مرطوب این است که یا وقت یا انرژی کافی برای خشک کردن موهایشان قبل از خواب ندارند. برخی ممکن است ترجیح دهند موهای خود را در شب بشویند تا از شلوغی صبحگاهی خودداری کنند.

در برخی موارد، افراد ترجیح می دهند با موهای خیس بخوابند، زیرا به آنها کمک می کند آرام و خنک شوند. بر اساس تحقیقات، خنک کردن مغز می تواند فعالیت متابولیک آن را کاهش دهد [۲] که می تواند به خواب بهتر شما کمک کند، به خصوص اگر بی خوابی دارید.

زن در حمام
عوارض خوابیدن با موهای خیس

۱. عفونت قارچی
خوابیدن با موهای خیس می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچی در پوست سر قرار دهد. قارچ‌هایی مانند مالاسزیا می‌توانند باعث بیماری‌هایی مانند درماتیت و شوره سر شوند.

وقتی با موهای خیس می خوابید، بالش شما نیز مرطوب می شود. طبق یک مطالعه، [۱] بالش های مصنوعی و پر حاوی بار قارچی قابل توجهی هستند که در محیط های مرطوب و گرم رشد می کنند.

بالش ها می توانند منبع اصلی عفونت قارچی باشند که ممکن است پیامدهای شدیدی در بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم یا سینوزیت داشته باشد.

۲. آسیب مو
وقتی موهای شما خیس است، در حالت شکننده است. به همین دلیل است که باید بلافاصله پس از شستشو از آن مراقبت بیشتری کنید. همانطور که نباید موهایتان را در حالی که خیس است بکشید یا بکشید، نباید در رختخواب بچرخید و پرت کنید. هر بار که این کار را انجام می دهید، در خطر کشیدگی بیش از حد ساقه مو هستید که منجر به شکستگی و آسیب مو می شود.

لینک مفید : دیابت و ریزش مو | آیا ارتباطی وجود دارد؟

۳. سیستم ایمنی ضعیف
خوابیدن با موهای خیس می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بدتر کند و شما را در برابر ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب پذیرتر کند. اگر با کولر روشن بخوابید در حالی که موهایتان خیس است، حتی ممکن است بیمار شوید.

لینک مفید :

۴. تخریب فولیکول مو
اگر مرتباً با موهای خیس می‌خوابید، رطوبت موجود در موهایتان می‌تواند به کوتیکول مو آسیب برساند، که لایه بیرونی محافظ فولیکول است.

از آنجایی که کوتیکول به عنوان یک محافظ عمل می کند، مولکول های آب می توانند وارد قسمت داخلی فولیکول مو شوند و در صورت پاره شدن به قشر مو آسیب وارد کنند و منجر به ریزش مو شوند. علاوه بر این، موهای شما نیز ممکن است درخشش و درخشندگی طبیعی خود را از دست بدهند.

۵. استایل کردن زمان بیشتری می برد
خوابیدن با موهای خیس می‌تواند منجر به گره‌ها و گره‌های بیشتری شود، به این معنی که باید صبح زمان بیشتری را برای حالت دادن به موهای خود اختصاص دهید.

لینک مفید : کاشت مو بدون بانک مو

۶. موهای کدر
وقتی با موهای خیس می‌خوابید، بالش‌تان ممکن است روغن‌های طبیعی و رطوبت اضافی را از موهایتان جذب کند و باعث شود موهایی کدر و بی‌جان به نظر برسند.

چگونه با موهای خیس بخوابیم تا در صبح خوب به نظر برسند؟

زن خوابیده با موهای خیس
یکی از مهمترین معایب خوابیدن با موهای خیس این است که نمی دانید بعد از بیدار شدن از خواب موهایتان چگونه ظاهر می شوند. حتی ممکن است با موهای وز و چین دار از خواب بیدار شوید.

در اینجا چند نکته سریع در مورد خوابیدن با موهای خیس و روش صحیح بیدار شدن با موهایی رام و ژولیده در صبح آورده شده است.

۱. قبل از رفتن به رختخواب، اجازه دهید موهایتان با هوا خشک شوند یا با سشوار خشک شوند. این بهترین راه برای حفظ سبک طبیعی خود است. علاوه بر این، احتمال آسیب دیدن موهای شما را نیز کاهش می دهد.

۲. هنگام خواب موهای خود را محکم به سمت بالا نکشید زیرا می تواند به موهای شما آسیب برساند و منجر به شکستگی و ریزش مو شود.

لینک مفید : ۸ ماسک مو برای رسیدن به اهداف مو

۳. اوایل شب دوش بگیرید، تا زمانی که به رختخواب می روید، موهای شما از قبل در هوا خشک شده و حالت طبیعی آن حفظ می شود.

۴. اگر مرتباً با موهای خیس می خوابید از روبالشی ابریشمی استفاده کنید. روبالشی ابریشمی اصطکاک را کاهش می دهد و موهای خود را از آسیب قابل توجه نجات می دهید. همچنین می تواند به موهای شما کمک کند حالت طبیعی خود را حفظ کنند.

۵. بعد از حمام، موهای خود را با یک تی شرت نخی بپیچید تا آب اضافی بدون آسیب رساندن به موها جذب شود.

۶. استفاده از نرم کننده ترک می تواند به تقویت موهای شما کمک کند. همچنین از کوتیکول مو در برابر اصطکاک محافظت می کند و به راحتی گره خوردن را باز می کند. علاوه بر این، موهای شما در صبح نرم و صاف می شوند.

لینک مفید : کاشت مو با سلولهای بنیادی در تهران

۷. روکش بالش خود را یک روز در میان عوض کنید تا از رشد قارچ در رختخواب خود جلوگیری کنید.

۸. مطالعات [۳] ثابت کرده اند که روغن نارگیل از آسیب دیدن موهای خیس جلوگیری می کند. بنابراین، اگر نیاز به خوابیدن با موهای خیس دارید، چند قطره روغن نارگیل را به انتهای موهای خود بمالید.

خوابیدن با موهای خیس می تواند در دراز مدت برای موهای شما مضر باشد زیرا ممکن است به کوتیکول ها آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود. اگر حوصله یا انرژی لازم برای خشک کردن موهای خود را ندارید، حداقل باید قبل از تماس سرتان با بالش، آن را با حوله خشک کنید. اگر حتماً باید با موهای خیس بخوابید، مطمئن شوید که موهایتان خیس یا محکم بسته نشده باشند.

برگرفته از : sleeping-with-wet-hair

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴