آیا صابون برای موهای شما مفید است؟

چند بار موهای خود را با صابون شسته اید و در نهایت با خارش و شکننده شدن پوست سر مواجه شده اید؟ در حالی که هم شامپو و هم صابون می توانند موهای شما را تمیز کنند، آیا استفاده از صابون یک عمل سالم است؟

بیایید عمیق تر کاوش کنیم و دریابیم که چرا شامپوها نسبت به بیشتر صابون ها برای موهای شما ایمن تر هستند.

آیا صابون برای مو مفید است؟

تاریخچه صابون سازی به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد و صابون تا به امروز توسط بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، برای درک اینکه آیا این محصول مورد اعتماد برای مو مفید است یا خیر، باید بدانیم صابون چیست و چگونه ساخته می شود.

از نظر شیمیایی، صابون مخلوطی از نمک های سدیم اسیدهای چرب مختلف است. این ماده توسط فرآیندی به نام صابون سازی یا هیدرولیز چربی یا روغن تولید می شود. صابون یک محصول قلیایی با pH بین ۹-۱۰ است.

برای از بین بردن آلودگی و باکتری ها از روی پوست بسیار عالی است. این به این دلیل است که پوست دارای پوشش اسیدی است که از ورود باکتری ها به پوست جلوگیری می کند. هنگامی که پوست با صابون پاک می شود، گوشته اسیدی پوست می تواند به راحتی به سطح pH طبیعی خود بازگردد.

زن در حال دوش شستن موها با شامپو

از طرف دیگر، سطح pH مو بین ۴.۵-۵.۵ است. محیط اسیدی پوست سر و مو از رشد باکتری یا قارچ جلوگیری می کند. اما اگر موهای خود را با صابون بشویید، قلیایی بودن صابون باعث از بین رفتن کراتین طبیعی مو می شود. در نتیجه موهای شما خشک و شکننده می شوند.

صابون در مقابل شامپو

صابون ها در دمای اتاق جامد هستند. از این رو فرصت زیادی برای اضافه کردن مواد اضافی در حین ساخت آنها وجود ندارد. از طرف دیگر، شامپوها مایعی هستند که به شیمیدان های آرایشی انعطاف پذیری می دهند تا در هنگام فرمولاسیون مواد بیشتری را اضافه کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند مواد حالت دهنده را تزریق کنند که می تواند باعث نرمی و سلامت مو شود.

شامپوها مواد پاک کننده ای هستند که هیچ اثری از خود باقی نمی گذارند. همچنین، صابون ها معمولاً به طور خاص برای مو فرموله نمی شوند. بنابراین در حالی که می توانید گهگاه از صابون برای شستن موهای خود استفاده کنید، اما تبدیل آن به یک عادت معمولی می تواند به موهای شما آسیب برساند.

اگر موهای خود را با صابون بشویید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که موهای خود را با صابون می شویید، موارد زیر ممکن است رخ دهد.

۱. باقی مانده روی مو:
ممکن است یک واکنش شیمیایی رخ دهد، به خصوص اگر از آب سخت استفاده می کنید. آب سخت یک ماده نامحلول تشکیل می دهد که با آب شسته نمی شود. این ماده نامحلول به کف صابون معروف است.

۲. درماتیت سبورئیک:
درماتیت سبورئیک یک بیماری التهابی پوستی است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. آب سخت و کف صابون با هم می توانند درماتیت سبورئیک را تشدید کنند و در نتیجه مکرر ایجاد شوند. اگر اگزما یا درماتیت سبورئیک دارید، از استفاده از صابون برای تمیز کردن موهای خود اجتناب کنید. [۲]

۳. موهای خشک و شکننده:
برخلاف شامپوها، صابون ها برای مو ساخته نشده اند و نمی توانند موهای شما را به آرامی تمیز کنند. صابون ها می توانند موهای شما را خشک، وز و شکننده کنند زیرا روغن طبیعی و کراتین مو را از بین می برند.

چگونه از عوارض جانبی شستشوی صابون بر روی مو جلوگیری کنیم؟

اگر ترجیح می دهید موهای خود را با صابون بشویید، برای جلوگیری از عوارض جانبی، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

۱. از نرم کننده استفاده کنید:
مهمترین عارضه جانبی شستشوی صابون موهای زبر و درهم است. برای جلوگیری از این عارضه جانبی، همیشه بعد از هر شستشو از یک نرم کننده خوب استفاده کنید. این به موهای شما کمک می کند تا گره ها را باز کرده و آنها را نرم و سالم نگه دارید.

۲. از شستشوی موها خودداری کنید:
از مالیدن بیش از حد نوار صابون مخصوصاً در انتهای موها خودداری کنید. اگر موهای شما بلند است، مالیدن صابون روی آن می تواند منجر به گره خوردن شود.

۳. از شستشوی اسیدی استفاده کنید:
اگر از آب سخت استفاده می‌کنید، مواد معدنی آب سخت می‌توانند با کف‌هایی که روی مو باقی می‌مانند صابون واکنش نشان دهند و احساس ناپاک شدن مومی ایجاد کنند. برای حل این مشکل، پس از تمیز کردن موها با صابون، موهای خود را آبکشی اسیدی کنید.

۴. دستور شستشوی اسیدی:
مواد لازم
دو قاشق غذاخوری سرکه سفید یک لیتر آب
یک لیتر آب
روش
سرکه را با یک لیتر آب مخلوط کنید. پس از تمیز کردن موهای خود با صابون، به سادگی موها را با مخلوط سرکه و آب آبکشی کنید.

یادداشت مهم:

اگر پوست سر شما بیش از حد حساس یا خارش دار است، می توانید یک قاشق عسل به مخلوط اضافه کنید. از طرف دیگر، اگر می‌خواهید دستور شستشوی اسیدی را نادیده بگیرید، می‌توانید از آب مقطر برای شستشوی موهای خود نیز استفاده کنید. بوی سرکه معمولا از بین می رود، اما اگر می خواهید مطمئن شوید که بوی سرکه نمی دهید، پس از شستشوی اسیدی موها را با آب تمیز بشویید.

از چه صابون هایی می توانید برای تمیز کردن موهای خود استفاده کنید؟

در حالی که میله های شوینده موهای شما را زبر و خشک می کند، برخی از شامپوهای فرموله شده مخصوص برای موهای شما بی خطر هستند. این شامپوها با مواد پاک کننده طبیعی مانند شیکاکای، ریتا و آملا ساخته شده اند. برخی نیز ممکن است حاوی مواد مرطوب کننده باشند تا موهای شما را نرم و سالم نگه دارند. هر صابونی را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که مناسب نوع موهای شما است و نگرانی های موهای شما را برطرف می کند.

همچنین می توانید از شامپوی خشک استفاده کنید. برخلاف شامپوها و نرم‌کننده‌هایی که روی موهای خیس کار می‌کنند، شامپوهای خشک را می‌توان روی موهای خشک نیز استفاده کرد، از این رو نام آن‌ها به همین دلیل است. شامپوهای خشک می توانند به عنوان یک راه حل سریع بعد از یک جلسه باشگاه یا یک رفت و آمد مرطوب عمل کنند.

بسته بندی

شستن موها با صابون یک یا دو بار تاثیری روی موهای شما نخواهد داشت، اما تمیز کردن منظم موهایتان با صابون می تواند مشکلات جدی مانند زبری و گره خوردن شدید ایجاد کند. به جای آن، برای تمیز کردن موهایتان به سراغ شامپو بروید. اگر می خواهید از شامپو دوری کنید، شامپو خشک می تواند جایگزین خوبی برای موهای شما باشد.

برگرفته از : is-soap-good-for-hair

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴