آیا مزوتراپی برای ریزش مو موثر است؟

آیا به دنبال درمانی برای جلوگیری از ریزش مو هستید؟ خوب، اگر ریزش بیش از حد مو نگرانی شماست، مزوتراپی در حال حاضر سر و صدای زیادی ایجاد کرده است، زیرا نوید می دهد که تمام مشکلات موهای شما را کنترل کند و رشد موهای سالم را تقویت کند.

با این حال، مزوتراپی یک درمان حرفه ای گران قیمت است. بنابراین، ضروری است قبل از اینکه واقعاً آن را دنبال کنید، ماهیت این روش را درک کنید. در این مقاله بحث مفصلی در مورد مزوتراپی و تاثیر آن بر ریزش مو برای شما آورده ایم. برای خواندن ادامه مطلب پایین بروید!

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک روش غیر جراحی، بدون درد و سریع برای رشد مجدد مو است. متخصص یک ویال از دارو را برای ترمیم و احیای مو به پوست سر شما تزریق می کند. این تزریق حاوی ویتامین‌ها، عصاره‌های گیاهی و هورمون‌هایی است که فولیکول‌های مو را جوان کرده و ریشه‌های مو را تقویت می‌کند. بیوتین، ماینوکسیدیل، دگزنول، فیناستراید، سیلیسیم ارگانیک و نانو پپتیدها برخی از مواد اصلی مورد استفاده در داروهای مزوتراپی هستند.

این روش با نام مزوپلاستی یا مزوهیر نیز شناخته می شود. تزریق به اپیدرم روی پوست سر شما فشار داده می شود و به آرامی دارو از طریق بافت های همبند وارد لایه های عمیق تر می شود. مزوتراپی با بهبود میکروسیرکولاسیون در پوست سر، سلامت موهای شما را بازیابی می کند. مواد مغذی تزریق شده به پوست سر به کاهش انقباض فولیکول های مو و افزایش رشد مو کمک می کند.

لینک مفید : کاشت مو شیراز

این روش برای اولین بار توسط دکتر فرانسوی میشل پیستور در سال ۱۹۵۸ معرفی شد. در سال ۱۹۷۶ برای توضیح درمان مزودرم مزوتراپی نامگذاری شد. در سالهای اولیه فقط برای کاهش درد استفاده می شد. در سال های بعد، برای اهداف دیگری مانند کاهش چربی، از بین بردن خطوط ریز، سفت کردن پوست، رشد مو و غیره استفاده شد.

مزوتراپی برای ریزش مو چقدر موثر است؟

هدف این درمان مبتنی بر این واقعیت است که بیشتر مسائل ریزش مو به عدم تعادل هورمونی مربوط می شود. عوامل دیگری مانند کمبود مواد مغذی، استرس، کاهش گردش خون در اطراف فولیکول های مو باعث ریزش مو می شوند. در مزوتراپی، فرمول تزریق شده لایه مزودرم پوست سر شما را تحریک کرده و شروع به جوانسازی مو می کند.

مزوتراپی برای کاهش برخی از شرایط پوست سر که باعث ریزش مو می شوند مانند آلوپسی آره آتا، تلوژن افلوویوم، آلوپسی آندروژنتیک و آلوپسی استرس شناخته شده است. گردش خون شما را بهبود می بخشد و رشد فولیکول های مو را افزایش می دهد که به حجم موهای شما می افزاید. همچنین مزوتراپی هورمون DHT را از بین می برد و طاسی مردانه را کنترل می کند.

لینک مفید : آیا صابون برای موهای شما مفید است؟

این روش در سطح جهانی مورد استقبال و توصیه متخصصان معتبر مو قرار گرفته است. اکثر متخصصان مو پیشنهاد می کنند که مزوتراپی ۹۰ تا ۹۲ درصد موفقیت در بازسازی مو دارد. اما مطالعه ای در مورد درمان مزوتراپی برای جوانسازی پوست که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، نتیجه مورد انتظار را نشان نداد.[۲] با این حال، تحقیقات علمی کافی برای پذیرش یا کاهش اثربخشی این درمان وجود ندارد.

روش مزوتراپی چیست؟

دو نوع مزوتراپی برای ریزش مو موجود است. مزوتراپی شیمیایی و مزوتراپی مکانیکی هستند. اما در هر دو مورد، چندین جلسه برای به دست آوردن نتایج قابل مشاهده و هر بار حداقل ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بسته به وضعیت موهای شما لازم است.

۱. مزوتراپی شیمیایی
فرمول مزوتراپی شیمیایی از ترکیباتی مانند فیناستراید، بوفلومدیل، ماینوکسیدیل، بیوتین و سیلیسیم آلی تشکیل شده است. هنگامی که دارو تزریق می شود، بر گردش خون در فولیکول مو تأثیر می گذارد. مزوتراپی شیمیایی تولید کلاژن را برای تحریک رشد مو بهبود می بخشد.

لینک مفید : ۸ ماسک مو برای رسیدن به اهداف مو

۲. مزوتراپی مکانیکی
در این فرآیند، متخصص مو سوراخ‌های ریز روی قسمت‌های طاس پوست سر شما ایجاد می‌کند. تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند که به فرمولاسیون سلول های موی سالم جدید کمک می کند.

نکاتی برای درمان مزوتراپی

۱. قبل از مزوتراپی
۱. از قبل با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چگونه خود را برای این روش آماده کنید.

۲. از مصرف آسپرین یا هر داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی به مدت یک هفته قبل از انجام عمل خودداری کنید.

بعد از مزوتراپی
۱. از آنجایی که این روش مواد مغذی کمبود فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهد، حفظ یک رژیم غذایی سالم بعد از عمل ضروری است.

لینک مفید : کاشت مو

۲. تا حد امکان از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید.

۳. مصرف آب خود را بهبود بخشید.

۴. برای تناسب اندام به فعالیت های بدنی مانند ورزش و یوگا بپردازید.

عوارض مزوتراپی چیست؟

افراد زیادی از عوارض جانبی شدید پس از مزوتراپی شکایت نکرده اند. به خصوص اگر به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید، احتمال عوارض جانبی بسیار کم است. اما عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع، برآمدگی های اطراف ناحیه تزریق شده، تورم و خارش شایع هستند.

در موارد بسیار نادر مزوتراپی با عوارض جانبی شدید همراه است. محققان مطالعه ای را بر روی مزوتراپی برای آلوپسی انجام دادند. این مطالعه نشان داد که ریزش مو در سه بیمار پس از انجام جلسات مزوتراپی به مدت یک سال رخ داده است. تحقیق دیگری بیان کرد که تعداد کمی از بیماران پس از انجام درمان مزوتراپی دچار آلوپسی تکه‌ای شدند.

نتایج مزوتراپی چقدر ماندگار است؟

مدت زمان نتیجه بیشتر به وضعیت مو و وضعیت سلامت فرد بستگی دارد. برای به دست آوردن یک نتیجه برجسته که مدتی طول می کشد، باید هفته ای یک بار به مدت حداقل چهار ماه درمان را انجام دهید.

لینک مفید : کاشت مو بعد از سه ماه

معمولاً هشت جلسه برای مزوتراپی انجام می شود و ممکن است بعد از جلسه پنجم متوجه تغییرات مشهود شوید.

چه کسانی نباید برای درمان مزوتراپی مراجعه کنند؟

۱. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات کبدی یا کلیوی نباید برای مزوتراپی مراجعه کنند.

۲. اگر سابقه مشکل قلبی دارید یا در حال حاضر از آن رنج می برید

۳. خانم های باردار یا مادران شیرده.

۴. اگر از داروهای ضد انعقاد استفاده می کنید.

۵. افرادی که از عفونت یا ضایعه در پوست سر رنج می برند.

بسته بندی

مزوتراپی که یک روش غیرجراحی و بدون درد است، طی سال‌ها به دلیل افزایش رشد مو، محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است. فقدان شواهد علمی برای حمایت از اثربخشی، شهرت این روش را از بین نبرد.

اما ما به شدت توصیه می کنیم قبل از رفتن به مزوتراپی برای درمان ریزش مو از نظر متخصص بخواهید. همچنین، عوارض جانبی خفیف مربوط به این روش را یادداشت کنید.

برگرفته از : is-mesotherapy-effective-for-hair-loss

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴