موهای زیر پوستی | علائم – درمان و پیشگیری

اکثر ما برای دستیابی به پوستی نرم و صاف به اپیلاسیون یا اصلاح متوسل می شویم. اما، آیا تا به حال متوجه شده اید که موهای سرکش زیر پوست خود گیر کرده اند، به خصوص پس از برداشتن موهای خود؟ آیا به صورت برآمدگی های دردناک برجسته ظاهر می شود؟ ممکن است وضعیتی باشد که به عنوان موهای زیر پوستی شناخته می شود.

این برجستگی های کوچک اغلب خارش دار و دردناک هستند. با این حال، می‌توانید با استفاده از داروها، روش‌های صحیح حذف موهای زائد و درمان‌های ساده، موهای رشد کرده را درمان کنید.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به دلایل رشد موهای زیر بیندازیم و چگونه می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.

موهای زیر پوستی چیست؟

موهای رشد کرده شبیه یک برآمدگی برآمده شبیه جوش یا زخم جوش مانند است. در این شرایط، مو به جای اینکه از آن به سمت بالا بلند شود، دوباره به داخل پوست شما رشد می کند. به عبارت ساده، فولیکول های موی شما در پوست شما گیر می کند و باعث ایجاد برجستگی های کوچک می شود.

موهای زیر روییده به صورت برآمدگی های منزوی که اغلب دردناک، خارش دار و ناراحت کننده هستند، ایجاد می شوند. در برخی موارد، این برجستگی ها ممکن است با چرک پر شوند. معمولاً در نواحی که اغلب اپیلاسیون یا تراشیده می شوند مانند صورت، چانه، زیر بغل و پاها دیده می شود. با این حال، ممکن است در پوست سر، نواحی شرمگاهی، قفسه سینه، گردن و غیره نیز دیده شود.

هر کسی ممکن است به موهای زیر روییده مبتلا شود، اما این عارضه در افرادی که موهای مجعد پرپشتی دارند شایع تر است. این به این دلیل است که موهای مجعد پس از اصلاح تمایل به خم شدن دارند و به پوست شما باز می گردند.

  • علائم موهای زیر پوستی
  • موهای تعبیه شده
  • برجستگی های کوچک و جامد گرد شکل که به نام پاپول شناخته می شوند
  • ضایعات تاول مانند پر از چرک
  • درد
  • تیره شدن پوست به دلیل التهاب
  • خارش
  • قرمزی و حساسیت در اطراف برجستگی ها

چه چیزی باعث رشد مو می شود؟

در چند مورد، پوست مرده دهانه فولیکول‌های مو را مسدود می‌کند. این امر باعث می شود که موها به جای رشد کردن، به سمت پوست شما دوباره رشد کنند. سپس این مو در داخل پوست شما شروع به رشد کرده و از سطح پوست عبور می کند. لحظه ای که بدن شما این مو را به عنوان یک جسم خارجی تشخیص می دهد، یک پاسخ ایمنی ایجاد می کند. بنابراین یک برجستگی ملتهب و متورم ایجاد می شود که گاهی با چرک پر می شود. [۱]

رشد مو به دلیل تراشیدن مکرر، موچین کردن یا اپیلاسیون نیز ممکن است رخ دهد. [۲] این روش‌های حذف موهای زائد تنها تمایل به حذف تارهای مو دارند و نه فولیکول‌ها. بنابراین وقتی موهای جدید از این فولیکول ها رشد می کنند، گاهی اوقات به عقب خم می شوند و به داخل پوست رشد می کنند. این حالت زمانی که موهای شما ضخیم و مجعد است بیشتر دیده می شود.

لینک مفید : بهترین روش کاشت مو

همچنین اگر موهای شما نزدیک به دهانه فولیکول مو کوتاه شود، لبه های تیز ایجاد می کند. این احتمال وجود دارد که به پوست شما نفوذ کند و باعث رشد موهای زائد شود.

چگونه موهای زیر پوستی را درمان کنیم؟

۱. داروها
پزشک ممکن است برای شما تجویز رتینوئیدهایی مانند ترتینوئین، رنووا و غیره را برای کاهش تجمع سلول های مرده پوست تجویز کند.
اگر تورم و التهاب دارید، پزشک ممکن است کرم های استروئیدی، آنتی بیوتیک هایی مانند اریترومایسین و آنتی بیوتیک های خوراکی مانند سفالکسین را برای درمان عفونت تجویز کند.

اگر ناحیه بیش از حد دردناک، ملتهب و قرمز است به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است از یک سوزن استریل شده یا یک اسکالپل برای آزاد کردن موها استفاده کند.

۲. روش های OTC
سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک می تواند برای لایه برداری پوست شما استفاده شود. این به باز نگه داشتن فولیکول های مو کمک می کند و در داخل پوست گیر نمی کند. با این حال، برای جلوگیری از تحریک بیشتر پوست، اگر موهای زائد دارید از آن استفاده نکنید.
کرم های بنزوئیل پراکسید می توانند به کاهش قرمزی و التهاب کمک کنند

لینک مفید : آیا مزوتراپی برای ریزش مو موثر است؟

برای از بین بردن سلول های مرده از یک مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید. سلول‌های مرده پوست گاهی اوقات فولیکول‌های موی شما را مسدود می‌کنند و در نتیجه باعث رشد مو می‌شوند.

۳. روش های مراقبت از خود
الف. لایه برداری کنید
یک حوله را بردارید و آن را در آب گرم خیس کنید. ناحیه تحریک شده را به آرامی به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه فشار دهید. این به پوست اجازه می دهد تا نرم شود. سپس از حرکات دایره ای گرد استفاده کنید تا به آرامی پوست خود را بیش از ۱۰ ثانیه لایه برداری کنید. اگر پوست شما بیشتر تحریک می شود، از این روند صرف نظر کنید.

ب. از اسکراب استفاده کنید
زمانی که منافذ پوست شما مسدود می شود، موهای زیر پوستی نیز ممکن است رخ دهند. استفاده از یک اسکراب ملایم بدن قبل از برداشتن موهای زائد می تواند به شما کمک کند از شر منافذ مسدود شده خلاص شوید، کثیفی را تمیز کنید و در نتیجه از رشد موهای درونی جلوگیری کنید.

ج. موچین کردن
از یک موچین تمیز و نوک تیز برای از بین بردن موهای رشد کرده بالای پوست استفاده کنید. اگر به راحتی بیرون آمد آن را به آرامی بکشید تا از روی پوست شل شود. بیش از حد حفاری نکنید، در غیر این صورت ممکن است لکه های تیره یا جای زخم باقی بماند. اگر موهای روییده به سرعت بیرون نمی‌آیند، اجازه دهید رشد کنند و وقتی آماده شد، آن‌ها را موچین کنید.

لینک مفید : آیا صابون برای موهای شما مفید است؟

۴. درمان های خانگی
می‌توانید روغن درخت چای را با رقیق کردن آن با آب و استفاده از آن با پنبه استفاده کنید. این به کاهش تورم کمک می کند
شکر و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و آن را بمالید تا باکتری ها از روی پوست شما پاک شوند. برای شستشو از آب گرم استفاده کنید. می توانید به طور متناوب از عسل نیز استفاده کنید.
برای تشکیل خمیر از جوش شیرین و آب استفاده کنید. آن را بمالید تا پوستتان به آرامی لایه برداری شود. به یاد داشته باشید که برای شستشو از آب سرد استفاده کنید.
نکته SkinKraft:

هرگز کیست مویی روییده خود را بیرون نکشید، اگرچه ممکن است بخواهید به سرعت از شر آن خلاص شوید. به یاد داشته باشید، ممکن است خطرناک باشد و همچنین عفونی شود. در عوض، قبل از اینکه موها را با موچین بیرون بیاورید، اجازه دهید برآمدگی کاهش یابد و موها به سمت بالا صاف شوند.

چگونه از رشد مو جلوگیری کنیم؟

۱. با مالش هر روز صورت خود با یک دستمال مرطوب، موهای رشد کرده را لایه برداری کنید. به آرامی با حرکات دایره ای مالش دهید.

۲. از اسکراب صورت برای از بین بردن موهای رشد کرده استفاده کنید.

۳. چند دقیقه قبل از اصلاح از ژل یا کرم موبر روان کننده استفاده کنید. می توانید از کمپرس گرم هم استفاده کنید.

۴. از آب گرم و یک پاک کننده ملایم برای شستن پوست قبل از اصلاح استفاده کنید.

۵. همیشه موها را در جهت رشد مو بتراشید، واکس بزنید یا موچین کنید.

۶. بعد از هر ضربه تیغ را بشویید.

۷. پس از اصلاح، یک دستمال مرطوب را روی صورت خود بمالید تا پوست تسکین یابد.

۸. اگر از تیغ استفاده می کنید، آن را کمی دور از پوست نگه دارید.

۹. از یک تیغ تیز و تک تیغه استفاده کنید.

۱۰. موبرهای شیمیایی می توانند به کاهش موهای زیر پوستی کمک کنند. با این حال، اگر برای اولین بار از آن استفاده می کنید، مطمئن شوید که یک پچ تست انجام دهید.

لینک مفید : بهترین روش کاشت مو با تراکم بالا

علاوه بر اینها، ممکن است روش‌های دیگر حذف موهای زائد را نیز برای مدیریت موهای زیر پوستی امتحان کنید. به عنوان مثال، روش لیزر موهای زائد که با استفاده از انرژی لیزر، فولیکول های مو را از تولید دائمی مو از بین می برد.

اگر موهای زیر پوستی درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

موهای رشد کرده معمولا خود به خود از بین می روند. اما اگر درمان نشود یا درمان نشود، می تواند باعث عفونت، زخم و تیره شدن پوست شود. همچنین می تواند به یک کیست مویی رشد کرده تبدیل شود که یک برآمدگی بزرگ است.

تفاوت بین جوش و موهای زیر پوستی

بسیاری از افرادی که موهای زیر روییده دارند آن را با جوش اشتباه می گیرند زیرا هر دو شبیه به هم به نظر می رسند. با این حال، علت و درمان هر دو متفاوت است. جوش ها زمانی ایجاد می شوند که سلول های مرده پوست و روغن فولیکول های مو را مسدود کنند.

این به صورت یک برآمدگی ظاهر می شود و می تواند با باکتری عفونی شود که باعث قرمزی، درد و تحریک می شود. موهای زیر روییده به صورت جوش ظاهر می شوند اما زمانی رشد می کنند که خود موها کج می شوند.

شناسایی جوش ها و موهای زیر پوستی برای درمان صحیح آنها مهم است. مکان سرنخ زمانی است که شما در تلاش برای شناسایی هستید. به عنوان مثال، موهای زیر پوستی در مناطقی که اصلاح می کنید یا اپیلاسیون می کنید رایج است.

لینک مفید : هزینه کاشت مو به روش super fue

افرادی که پوست سر خود را اصلاح می کنند نیز ممکن است دچار موهای زیر پوستی شوند. از سوی دیگر، جوش ها می توانند در هر جایی از جمله چانه، سینه، شانه ها و گردن ایجاد شوند. جوش ها در مناطقی که اصلاح نمی کنید معمولاً آکنه یا جوش هستند.

موهای زائد را می توان با تغییر روش های اصلاح خود درمان کرد. اغلب اجازه دادن به رشد مو می تواند به کاهش مشکل کمک کند. آکنه و جوش را می توان با تمیز نگه داشتن ناحیه و استفاده از داروهای بدون نسخه مانند اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و پمادهای ضد باکتری درمان کرد.

ماندگاری موهای زائد چقدر است؟

موهای رشد کرده بهتر است به حال خود رها شوند زیرا به خودی خود بهبود می یابند. یک عفونت خفیف ممکن است چند روز طول بکشد در حالی که یک عفونت شدید ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبود یابد. رفع کیست ها و ضایعات مویی رشد کرده ممکن است تا چند هفته طول بکشد. اگر به نظر می رسد که این بیماری اغلب عود می کند، وقت آن است که به پزشک خود مراجعه کنید.

تراشیدن یا اپیلاسیون مکرر می تواند باعث شود موهای رشد کرده به شکل برجستگی های کوچک و خارش دار روی پوست شما ظاهر شوند. همچنین ممکن است به دلیل سلول‌های مرده پوست که فولیکول‌های موی شما را مسدود می‌کنند و موها را مجبور می‌کنند به جای بلند شدن دوباره به داخل پوست شما رشد کنند، رخ دهد.

این عارضه معمولاً خود به خود بهبود می‌یابد، اما با داروهای مناسب، روش‌های OTC، روش‌های مراقبت از خود و درمان‌های خانگی نیز قابل درمان است. با این حال، اگر دوره‌های مکرر را تجربه می‌کنید یا متوجه رشد موهای زائد در مناطق وسیعی از پوست خود شده‌اید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

برگرفته از : ingrown-hair

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴