مراقبت از مو را متناسب با نوع مو

آیا فراموش کرده اید که در میان برنامه های سخت خود به موهای خود توجه کنید؟ یا، آیا در میان گزینه‌های متعدد، در مورد اینکه روتین مراقبت از موی مناسب چه باید باشد، به شدت گیج شده‌اید؟ سپس، در صفحه سمت راست قرار گرفتید.

یک روال خوب مراقبت از مو تضمین می کند که موهای شما تغذیه، سالم، بدون وز و قوی می مانند – به علاوه این کار نباید خیلی طول بکشد. به خواندن ادامه دهید تا روتین مناسب با نوع موی خود را پیدا کنید.

چرا حفظ روال مراقبت از مو مهم است؟

حفظ یک روال خوب مراقبت از مو به اندازه پیروی از یک رژیم مراقبت از پوست مهم است – موهای شما را نرم، سالم، عاری از عفونت، چربی و سایر شرایط نگه می دارد. اینکه هر چند وقت یکبار موهای خود را بشویید به نوع پوست سر و بافت مو بستگی دارد.

به گفته دکتر هاریش کوتام، متخصص پوست ارشد، “قبل از انتخاب هر نوع رژیم مراقبت از مو، تجزیه و تحلیل نوع مو و شناسایی علل مشکلات مو ضروری است. نتایج تجزیه و تحلیل روتین مراقبت از مو و درمان مورد نیاز را تعیین می کند. همچنین، باید در نظر داشته باشید که درمان‌های شیمیایی روی موها می‌تواند برای تارهای مو سخت باشد.

چگونه نوع موی خود را تعیین کنیم؟

گروهی از زنان که انواع مو را نشان می دهند
۱. موهای صاف
موهای صاف به راحتی فر نمی شوند و از ریشه تا انتها می ریزند. معمولا نرم و ابریشمی است. زنان با این نوع مو معمولاً پوست سر چرب دارند که باعث می شود موها به طور یکنواخت چرب شوند (۱).

۲. موهای موج دار
این نوع مو در بین موهای صاف و مجعد قرار دارد. هنگامی که از ریشه به سمت انتها پیش می رود، ممکن است متوجه فرهای نرم و بزرگ شوید. این نوع مو معمولاً از نظر بافت خشن است. می تواند مدل مو را به خوبی نگه دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید موهای خود را به هر نحوی صاف، فر یا حالت دهید، این نوع مو راحت‌ترین و آسان‌ترین آزمایش است.

۳. موهای مجعد
این نوع مو با فرهای برجسته از ریشه به پایین مشخص می شود. موهای مجعد نسبت به انواع موهای صاف و موج دار بیشتر خشک و وز می شوند.

موهای مجعد را می توان بیشتر به موارد زیر تقسیم کرد:

نوع ۳A (فرهای شل)
نوع ۳B (فرهای متوسط)
نوع ۳C (فرهای تنگ)
۴. موهای پیچ خورده
این نوع مو که به عنوان موهای “آفریقایی آمریکایی” نیز شناخته می شود، با فرهای بسیار تنگ مشخص می شود و در واقع کاملاً شکننده است. اگر به درستی از آن مراقبت نشود به راحتی می شکند.

لینک مفید : کاشت مو در ترکیه

موهای پیچ خورده را می توان بیشتر به موارد زیر تقسیم کرد:

نوع ۴A (نرم)
نوع ۴B (سیمی)
نوع ۴C (بسیار مضحک)
عواملی که بر دفعات شستن موهایتان تأثیر می گذارد
شستن روزانه موها توصیه نمی شود. شامپوها روغن های ضروری و رطوبتی را که موهای شما برای هیدراته ماندن نیاز دارند، از بین می برند (۲). فقط اگر در هر یک از دسته های زیر قرار می گیرید، می توانید به دفعات زیاد موهای خود را با شامپو بشویید:

۱. گریس/روغن
موهای چرب تمایل به جذب کثیفی و آلودگی دارند. این می تواند منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد شرایط دیگری مانند شوره سر شود. سن، ژن ها، سبک زندگی و تغییرات هورمونی تعیین کننده میزان چرب بودن پوست سر شماست. اگر به دلیل هر یک از این عوامل پوست سرتان بیش از حد چرب است، ممکن است نیاز باشد تقریباً هر روز موهای خود را بشویید.

لینک مفید : ۸ ماسک مو برای رسیدن به اهداف مو

۲. نوع موی شما
هر چه موهای شما صاف تر باشد، چرب تر می شود. موهای صاف و ظریف در مقایسه با موهای بافت دار یا مجعد نیاز به شستشوی بیشتر دارند.

۳. گرد و غبار یا دانه های گرده
اگر بیشتر اوقات در خارج از منزل کار می کنید یا به فعالیت هایی مانند باغبانی مشغول هستید، ممکن است مجبور شوید موهای خود را بیشتر بشویید زیرا پوست سر شما در معرض گرد و غبار و آلودگی بیشتری قرار دارد.

۴. سبک زندگی
اگر فردی هستید که زیاد سفر می‌کنید یا به طور منظم ورزش می‌کنید، ممکن است پوست سرتان بیشتر عرق کند و هر یک یا دو روز یکبار نیاز به شستشو داشته باشد.

توجه داشته باشید:

اگر شرایطی مانند شوره سر یا چربی اضافی پوست سر را تجربه می کنید، می توانید با پزشک خود صحبت کنید و رژیم توصیه شده او را دنبال کنید.

روتین مراقبت از مو برای نوع موی شما توصیه می شود

۱. موهای صاف
زنی که موهای صاف را نشان می دهد
بسیاری از ما تصور می کنیم که موهای صاف به راحتی قابل کنترل هستند و نیازی به رژیم زیادی ندارند. با این حال، موهای صاف چیزی است که به راحتی چرب می شود و به اندازه سایر انواع مو باید از آن مراقبت کرد.

لینک مفید : هزینه کاشت مو به روش super fue

نحوه شستشو:
از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید که به شما کمک می کند از شر چربی و کثیفی اضافی خلاص شوید. محصولات خاصی وجود دارند که به طور خاص برای کمک به حفظ چربی و چربی روی پوست سر شما طراحی شده اند.
شستن موهای خود هر ۲ تا ۳ روز یکبار توصیه می شود، مگر اینکه به دلایل دیگر پوست سرتان بیش از حد چرب باشد.
نحوه مراقبت:
از نرم کننده های سبک استفاده کنید و از استفاده از نرم کننده های ترک داخل خودداری کنید. آنها می توانند موهای شما را سنگین کنند و باعث سنگینی بیش از حد موهای شما شوند.
حتی می توانید نرم کننده ای انتخاب کنید که حاوی روغن هایی مانند روغن نارگیل یا جوجوبا باشد. این کار موهای شما را تغذیه و نرم نگه می دارد، بدون اینکه آن را سنگین کند.
نرم کننده را فقط روی شفت خود بمالید و از ریشه ها دوری کنید. این از صاف شدن و احساس چربی بیش از حد آن جلوگیری می کند.
استفاده از موس حجم دهنده از ریزش موهای شما از ریشه جلوگیری می کند. قبل از اینکه بگذارید خشک شود، آن را روی موهای مرطوب بمالید.

۲. موهای موج دار
زنی که موهای موج دار را نشان می دهد
در صورت مراقبت از موهای موج دار تا حد زیادی می توان آنها را آزمایش کرد. این نوع مو در جایی بین موهای صاف و مجعد قرار می گیرد و حالت دادن به آن را آسان می کند.

لینک مفید : بهترین روش کاشت مو

نحوه شستشو:
موهای موج دار به اندازه موهای صاف نیازی به شستن ندارند، زیرا بیشتر خشک می شوند. موهای موج دار باید هر ۳-۴ روز یکبار شسته شوند.
استفاده از شامپوی بدون سولفات که به طور خاص برای انواع موهای موج دار طراحی شده است باید برای شما مفید باشد.
نحوه مراقبت:
تغذیه موهایتان با ماساژ روغن قبل از شستن، آن را سالم و هیدراته نگه می دارد. می توانید این کار را یک ساعت قبل از شستن موهای خود انجام دهید.
هر بار که موهای خود را می شویید حالت دهید.
موهای موج دار بیشتر از موهای صاف در انتها خشک می شوند. برای جلوگیری از این امر می توانید از روغن استفاده کنید و ساقه و انتهای موهای خود را تغذیه و هیدراته نگه دارید.
حتی می‌توانید از نرم‌کننده استفاده کنید تا موهایتان را صاف کنید و آن امواج را برجسته کنید. بعد از بیرون آمدن از حمام آن را روی موهای مرطوب خود بمالید و موهای خود را به جلو خم کنید. موهای خود را با مشت خراشیده کنید تا آن را تقویت کنید و بگذارید خشک شود.

۳. موهای مجعد
زنی که موهای مجعد را نشان می دهد
موهای مجعد به موهای شما زندگی می بخشد و حس سرگرمی را به شخصیت شما می بخشد. با این حال، نگهداری آن دشوار است و به راحتی خشک می شود.

لینک مفید : کاشت مو بعد از سه ماه

نحوه شستشو:
موهای خود را با استفاده از شامپوی بدون سولفات بشویید. استفاده از شامپو خود را به پوست سر خود محدود کنید زیرا این همان چیزی است که نیاز به پاکسازی دارد. شامپوها روغن‌های ضروری و رطوبت را نیز از بین می‌برند، که در صورت استفاده روی ساقه، موهای شما را بیش از حد خشک و وز می‌کند.
موهای خود را فقط یک بار در هفته بشویید تا از خشک شدن بیش از حد موها جلوگیری کنید.
استفاده از نرم کننده بر روی موهای خود هر ۳ تا ۴ روز می تواند به حفظ نرمی و تغذیه آن کمک کند.

نحوه مراقبت:
حالت دادن به موهایتان مهمتر از شامپو کردن آن است. این باعث تغذیه و بدون وز می شود. حتی می توانید چند قطره روغن ضروری را به نرم کننده خود اضافه کنید تا پوست سر و موهای خود را از خشکی دور نگه دارید.

نرم کردن عمیق موهای شما می تواند بخشی جدایی ناپذیر از رژیم شما باشد.

وقتی از نرم کننده استفاده می کنید موهای خود را در حمام باز کنید. این بهترین راه برای جلوگیری از شکستن آن است.

می‌توانید از کرم‌های فر برای برجسته‌تر کردن حلقه‌ها استفاده کنید!

برای جلوگیری از وز شدن مو، روی یک ضمیمه پخش کننده سرمایه گذاری کنید. اینها ابزارهایی هستند که به شما کمک می کنند موهایتان را با یک الگوی مشخص خشک کنید تا از وز شدن آن جلوگیری کنید.

لینک مفید : کاشت مو بدون تراشیدن سر

موهای پیچ خورده
زنی که موهای پیچ خورده را نشان می دهد
این نوع مو با فرهای بسیار تنگ مشخص می شود. همچنین تمایل زیادی به خشکی دارد.

نحوه شستشو:
برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد موهایتان از شامپوی ملایم بدون سولفات استفاده کنید.
روی ریشه ها تمرکز کنید و از شفت ها دوری کنید. شامپوها چربی طبیعی موهای شما را از بین می برند.
می توانید هر ۲ تا ۳ روز در هفته با نرم کننده شستشو دهید.

نحوه مراقبت:
حداقل هفته ای یکبار موهای خود را حالت دهی عمیق کنید تا مواد مغذی و آبرسانی به آن ها تامین شود. این به جلوگیری از وز و خشک شدن آن کمک می کند.

می توانید هر روز از یک اسپری مرطوب کننده روی قفل های خود استفاده کنید تا آن را نرم و هیدراته نگه دارید.

یک ساعت قبل از شستشو با شامپو و نرم کننده موهای خود را چرب کنید.

لینک مفید : ماسک مو در مقابل نرم کننده مو

هنگامی که زیر دوش هستید، پس از نرم کردن موهای خود، موهای خود را باز کنید. این از شکستگی جلوگیری می کند.
نکات کلی برای همه انواع مو
بطری نگهدارنده موهای قوی
۱. ماساژ با روغن
برای تامین مواد مغذی و آبرسانی موهایتان هفته ای یک بار روغن کاری ضروری است (۳) (۴). شما حتی می توانید از روغن های ضروری برای رفع نگرانی های خاص موهای خود استفاده کنید.

نحوه ماساژ:
یک اسانس را با روغن حامل دلخواه خود مخلوط کنید.
آن را گرم کنید و به پوست سر خود بمالید.
به آرامی روغن را به مدت ۵ دقیقه روی پوست سر خود ماساژ دهید و اجازه دهید حدود یک ساعت بماند.
با استفاده از شامپو و آب ولرم بشویید.
۲. موهای خود را کوتاه کنید
نه، کوتاه کردن موهایتان باعث رشد سریعتر آن نمی شود! کاری که می تواند برای شما انجام دهد این است که موهایتان را سالم تر، نرم تر و بدون نوک دوشاخه نشان دهد. هر ۲ تا ۳ ماه یکبار کوتاه کردن آن توصیه می شود.

لینک مفید : کاشت مو برای زنان

۳. از بستن بیش از حد موها خودداری کنید
بستن موها می تواند باعث شکستگی و حتی در نهایت ریزش مو شود. این به این دلیل اتفاق می افتد که ریشه ها به طور مداوم کشیده می شوند که در نهایت باعث شکستن آنها می شود.

۴. وقتی بیرون می روید کلاه بپوشید
آفتاب به پوست شما آسیب می رساند، اما همچنین می تواند موهای شما را کم آب کند و به آن آسیب برساند! جدای از آن، ممکن است آلودگی و کثیفی روی پوست سر شما جمع شود و باعث کثیف شدن آن شود. این ممکن است باعث شود موهای خود را بیش از حد بشویید، که ممکن است در طولانی مدت مضر باشد.

۵. موهای خود را با آب خنک یا ولرم بشویید
آب داغ تمایل دارد روغن های ضروری و رطوبت را از پوست سر پاک کند. برای آبکشی موهایتان از آب خنک یا ولرم استفاده کنید.

برگرفته از : hair-care-routine

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴