ریزش مو | واقعا چقدر طبیعی است؟

وقتی متوجه تعداد زیادی تار مو روی شانه یا حمام خود می شوید، آیا حالت وحشت شما را روشن می کند؟ آرام باش، نفس عمیق بکش و آرام باش! مقداری ریزش مو در هر روز یک پدیده طبیعی طبیعی است.

شما باید بدانید که ریزش مو در واقع چقدر باید باعث نگرانی شود تا بتوانید نوبت بعدی خود را در زمان مناسب با پزشک رزرو کنید. از این گذشته، هیچ کس هشدارهای کاذب را دوست ندارد. بنابراین، برای درک این جنبه مهم به پیمایش ادامه دهید.

چقدر ریزش مو در روز طبیعی است؟

به گفته متخصصان علم و مراقبت از مو، از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ تار [۱] در روز طبیعی است. بیایید به جزئیات برسیم:

۱. ریزش مو هنگام شانه کردن یا برس زدن
اگر هنگام مسواک زدن متوجه ریزش مو شدید، ممکن است شما را گیج کند. با این حال، این موهایی است که قبلاً از فولیکول ها افتاده است. برس زدن مو به سادگی این موها را از بقیه موهای شما جدا می کند. یک پدیده طبیعی است.

موهای خود را به شدت برس نزنید زیرا می تواند به موها آسیب برساند و آنها را شکننده کند. اگر موهایتان درهم است، از یک سرم یا نرم کننده خوب برای رفع گره خوردن استفاده کنید.

اگر هنگام مسواک زدن متوجه ریزش توده های غیرعادی مو شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

۲. ریزش مو در دوش
ریزش مو در حمام نیز یک سناریوی رایج است. اما، اگر متوجه شدید که تکه‌های بزرگ مو مسدود شده است، ممکن است یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد.

برای تشخیص دقیق با پزشک خود مشورت کنید. اگر شامپوها با نوع موی شما مناسب نباشند، ممکن است علت این نوع ریزش مو نیز باشند. شامپوها و نرم کننده های ملایم تری را که مناسب موهای شما هستند تغییر دهید.

۳. ریزش مو هنگام روغن گیری
ریزش مو هنگام روغن زدن نیز یک منظره رایج است. در حالی که روغن را روی پوست سر خود ماساژ می دهید، موهای ریخته شده به دستان شما می چسبند.

لینک مفید : راهنمای نهایی برای مدیریت موهای وز شده

ریزش مو در حین برس زدن، شامپو کردن یا روغن کردن موها نباید شما را آزار دهد تا زمانی که تعداد تارهایی که در یک روز از دست می دهید کمتر از ۱۰۰ باشد.

چگونه میزان ریزش مو خود را آزمایش کنیم؟

۱. تست کششی
انگشتان خود را بین موهای تمیز و خشک خود بکشید. حدود ۶۰ تار مو را به آرامی در جهت بالا بکشید. اگر حدود ۶ تار مو از بین برود، ریزش مو طبیعی محسوب می شود. بالای ۶ تار مو ممکن است به معنی ریزش مو باشد.

۲. تست شانه
آزمایش شانه نیز روش قابل اعتماد دیگری برای آزمایش تعداد تارهای مو است. برای انجام این کار از پشت بالای سر تا جلوی سر شانه کنید. این کار را در حالی که روی تخت دراز کشیده اید انجام دهید و تعداد تارهای مو را که از شانه زدن می ریزند بشمارید. اگر تعداد موها تا ۱۰ تار مو باشد طبیعی در نظر گرفته می شود.

چه چیزی باعث ریزش طبیعی مو می شود؟

از دست دادن حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز کاملا طبیعی است. برای درک علت این امر، باید وارد چرخه رشد مو شویم [۲]. موهای شما در سه مرحله رشد می کند:

۱. آناژن – در این مرحله، مو از ریشه شروع به رشد می کند و معمولاً ۳-۷ سال طول می کشد.

۲. کاتاژن – مو وارد مرحله انتقالی می شود که در آن رشد مو کند می شود. این ۲-۴ ماه طول می کشد.

لینک مفید : دیابت و ریزش مو | آیا ارتباطی وجود دارد؟

۳. تلوژن – موهای قدیمی می ریزند و تارهای موی جدید شروع به رشد می کنند. این مرحله حدود ۳ ماه طول می کشد.

آیا میدانستید؟

بزرگسالان سالم ۸۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تار مو روی سر خود دارند. در هر روز ۵ تا ۱۰ درصد از موهای شما در فاز تلوژن هستند و از این رو شما شاهد ریزش مو هستید.

ریزش مو در زنان در مقابل مردان

زنان در مقایسه با مردان ریزش موی بیشتری را تجربه می کنند. مقصر حالت دادن حرارت و رنگ کردن مو است. حدود ۴۰ درصد از زنان روزانه موهای زائد خود را به دلیل حالت دادن به موهای خود از دست می دهند. زنان نیز باردار و زایمان می کنند و بنابراین طبیعی است که دوره هایی از ریزش مو داشته باشند.

ریزش مو در مقابل ریزش مو

اگر روزانه بیش از ۱۰۰ تار از سرتان می ریزد، ممکن است دچار ریزش مو شوید. ریزش مو با ریزش دائمی مو متفاوت است. هنگامی که عوامل محرک یا عللی مانند آن را شناسایی کردید، ریزش مو قابل رفع است

  • استرس
  • زایمان
  • ضربه
  • قرص های ضد بارداری
  • بهبودی پس از یک بیماری یا جراحی
  • پس از اینکه بدن با چنین شرایط استرس زا سازگار شد، ممکن است متوجه شوید که ریزش مو تحت کنترل است.

شرایط پزشکی مانند تیروئید، تغییرات هورمونی در یائسگی و سرطان نیز می توانند منجر به ریزش بیش از حد مو شوند. آلوپسی آندروژنتیک و کمبودهای تغذیه ای نیز ممکن است باعث ریزش بیش از حد مو شود.

لینک مفید : چگونه رشد موهای روی بینی را از بین ببریم؟

توجه داشته باشید:

اگر متوجه ریزش لکه های طاس، تکه ها و توده های مو شدید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. طاسی الگوی مردانه و الگوی طاسی زنانه معمولاً دائمی است و قابل برگشت نیست. اما راه هایی وجود دارد که می توانید ریزش مو را کاهش دهید.

ریزش مو چقدر زیاد است؟

از دست دادن حدود ۱۰۰ تار مو در روز یا ۷۰۰ تار مو در هفته در دسته ریزش موی طبیعی قرار می گیرد. لکه‌های طاس، تکه‌ها و توده‌های ریزش مو می‌تواند نشان‌دهنده شرایط پزشکی از تیروئید، آلوپسی آندروژنتیک تا تلوژن افلوویوم باشد [۶].

افسانه های متلاشی کننده در مورد ریزش موی زنان

۱. فقط مردان می توانند ریزش موی دائمی را تجربه کنند

– نادرست

طاسی الگوی زنانه منجر به ریزش موی دائمی در زنان می شود، اگرچه این پدیده به اندازه مردان شایع نیست.

۲. نور خورشید منجر به نازک شدن موها می شود

– نادرست

لینک مفید : کاشت مو در ترکیه

در حالی که اشعه ماوراء بنفش خورشید برای پوست شما مضر است، اما برای موهای شما مضر نیست. ویتامین D [7] از خورشید در واقع به رشد مو کمک می کند.

۳. نازک شدن مو مربوط به سن است

– کاملا درست نیست

در حالی که زنان مسن‌تری که به یائسگی نزدیک می‌شوند، ریزش مو را تجربه می‌کنند، ریزش مو می‌تواند در هر سنی به دلیل عوامل زیادی مانند استرس، کمبود آهن، ضربه یا بیماری اتفاق بیفتد.

۴. اصلاح مکرر و شستشو با آب سرد باعث رشد مو می شود

– نادرست

موها را هر ۶ تا ۸ هفته یکبار کوتاه کنید تا مطمئن شوید که موهای شما بدون آسیب و شکاف است. اما به رشد مو کمکی نمی کند. دوش آب سرد ممکن است گردش خون را در پوست سر بهبود بخشد اما روش مستقیمی برای رشد مو نیست.

لینک مفید : نظرات کسانی که کاشت مو انجام دادن

۵. پوشیدن کلاه مکرر منجر به ریزش مو می شود

– نادرست

موهای شما نیازی به نفس کشیدن آنگونه که شما فکر می کنید ندارید. موی شما اکسیژن خود را از ریشه می گیرد. پس بیرون بروید و با به رخ کشیدن آن کلاه ها خنک شوید.

به یاد داشته باشید که موهای هر کس متفاوت است و ریزش مو نیز متفاوت است. ساده ترین چیزها مانند مدل مو تا فرآیندهای شیمیایی نامطلوب روی مو می تواند باعث ریزش مو شود. اگر روزانه بیش از ۱۰۰ تار مو می ریزد، با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه بیماری را رد کنید.

برگرفته از : how-much-hair-fall-is-normal

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴