آیا شامپو باعث ریزش مو می شود؟

آیا بلافاصله بعد از شستن موها دچار ریزش بیش از حد مو شده اید؟ مقدار مشخصی از ریزش مو در طول دوش گرفتن طبیعی است. اما مشاهده توده های مو در حمام ممکن است به معنای آسیب رساندن به سلامت مو باشد.

اغلب اوقات، شامپوهای «بوی خوب» که استفاده می‌کنید مملو از مواد شیمیایی مضر هستند که می‌توانند منجر به نازک شدن مو و در نهایت ریزش مو شوند. بنابراین، برای جلوگیری از ریزش مو و به حداقل رساندن آسیب، باید برچسب مواد تشکیل دهنده محصولات مو را بررسی کنید.

در این مقاله به شما می گوییم که چگونه چند شامپو ممکن است باعث ریزش مو شوند و چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید.

آیا برخی از شامپوها می توانند باعث ریزش مو شوند؟

معمولاً شامپوها با مواد نگهدارنده، الکل و رزین های غلیظ کننده فرموله می شوند که مستقیماً روی پوست سر خود ماساژ می دهید. برخی از این مواد به سختی قابل شستشو هستند و تمایل دارند به پوست سر شما بچسبند و در نهایت منجر به ریزش مو شوند. این مواد روی پوست سر شما جمع می شوند و باعث التهاب می شوند.

التهاب اطراف فولیکول های مو باعث شل شدن و شکننده شدن ریشه مو می شود. همچنین از رشد موهای جدید جلوگیری می کند. به دلیل ترس از ریزش مو، بسیاری از افراد روش‌های بدون پوس (بدون شامپو) یا کم ریزش را انتخاب می‌کنند. به این ترتیب از شامپوهای جایگزین برای شستن موهای خود استفاده می کنند.

اما، درست است که همه شامپوها باعث ریزش مو نمی شوند. بسیاری از شامپوهای ملایم و بر پایه مواد طبیعی برای شستشوی روزانه مو توصیه می شود. متخصصان مو پیشنهاد می کنند که استفاده از یک پاک کننده ملایم مو برای شستن مو بهترین راه برای دستیابی به موهای سالم و حفظ سلامت پوست سر است. همچنین استفاده از نرم کننده آبرسان ضروری است.

آیا ریزش مو هنگام شامپو کردن طبیعی است؟

طبق مطالعات، ریزش ۱۰۰ تار مو در روز برای ما طبیعی است. روزهایی که موهای خود را می شویید، ریزش طبیعی موهای شما بین ۱۰ تا ۲۵۰ تار مو متغیر است. با این حال، بسته به دفعات شستشوی موها و روشی که برای باز کردن موهایتان استفاده می کنید، ممکن است متفاوت باشد.

این ریزش مو باعث ریزش مو نمی شود. این یک فرآیند طبیعی ریزش مو و بازسازی تارهای موی جدید است. با ریزش مو، موهای جدید نیز شروع به رشد می کنند.

معمولاً وقتی موهایتان را شامپو می‌زنید، به شما کمک می‌کند تا رشته‌های موی در حال استراحت را که در انتظار ریزش هستند، رها کنید. به این ترتیب تارهای موی جدید شما رشد می کند. اما اگر متوجه شدید که تارهای موی شما بیش از حد معمول می ریزد، ممکن است به معنای مشکل باشد.

لینک مفید : کاشت مو بعد از سه ماه

اما ریزش مو نباید مانع از شستن موهایتان شود. تمیز نگه داشتن پوست سر و موهایتان بسیار مهم است، به خصوص برای از بین بردن کثیفی، کثیفی و هر نوع تجمع محصول. اگر پوست سر خود را تمیز نکنید، کثیفی و سلول های مرده پوست ایجاد می شود که در نهایت منجر به شوره سر و ریزش مو می شود.

لیستی از ترکیبات شامپو که می توانند باعث ریزش مو شوند

۱. سدیم لوریل سولفات (SLS)
SLS یا سدیم لوریل سولفات یک سورفکتانت است که بیشتر به عنوان شوینده صنعتی استفاده می شود. اما شکل رقیق شده SLS در شامپوها و سایر محصولات مراقبت از پوست یا مراقبت از مو به عنوان یک عامل پاک کننده و ضخیم کننده استفاده می شود. دلیل اینکه شامپوی شما باعث ایجاد کف می شود سولفات است. کف هیچ فایده ای برای موهای شما ندارد. در عوض، روغن‌های طبیعی موهای شما را از بین می‌برند و با تجزیه پروتئین‌های ضروری، رشد مو را متوقف می‌کنند. این باعث خشکی مو و سپس ریزش مو می شود [۱].

۲. کلرید سدیم
گفته می شود که ترکیب شیمیایی کلرید سدیم بر سلامت موهای شما تأثیر می گذارد. به عنوان یک عامل غلیظ کننده در شامپوها استفاده می شود. اگر پوست سرتان چرب است، کلرید سدیم ممکن است برای شما مفید باشد. اما وقتی یک شامپو دارای SLS و کلرید سدیم باشد، پوست سر شما را بیشتر خشک می کند. خشکی پوست سر باعث ریزش مو می شود.

لینک مفید : کاشت مو بدون تراشیدن سر

۳. پروپیل پارابن
پروپیل پارابن نوعی پارابن است که در شامپوها به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. اما هر نوع پارابن برای موهای شما مفید نیست. خشکی پوست سر شما را افزایش می دهد و بر تعادل هورمونی شما تاثیر می گذارد. همچنین ریزش مو را تشویق می کند و رشد مو را کاهش می دهد [۲].

۴. الکل
بسیاری از برندها از نوعی الکل در محصولات مو استفاده می کنند. الکل روی سطح چربی طبیعی پوست سر شما تأثیر می گذارد و آن را خشک می کند. اما هر نوع الکلی برای موهای شما مضر نیست. الکل چرب مانند استئاریل الکل، ستیل الکل، الکل ستیل به حالت دادن به تارهای مو کمک می کند. با این حال، غلظت بالای الکل در محصولات مو می تواند منجر به کم آبی در موهای شما شود.

لینک مفید : آیا واکس مو می تواند منجر به ریزش مو شود؟

۵. فتالات ها
فتالات ها در شامپو و لوازم آرایشی به عنوان حلال و تثبیت کننده عطر استفاده می شوند. اما اثرات مضری بر روی پوست سر و همچنین سلامتی شما دارد. فتالات ها با سیستم هورمونی شما تداخل می کنند و می توانند باعث ریزش بیش از حد مو شوند. این شهرت بدی دارد که برای محیط زیست مخرب است.

۶. عطرها
از عطرهای مصنوعی در شامپو و سایر محصولات مراقبت از مو برای افزایش ارزش برند استفاده می شود. اما عطرهای مصنوعی با مواد شیمیایی سمی فرموله می شوند که منجر به مشکلات متعددی مانند واکنش های آلرژیک، حمله آسم، ریزش مو و غیره می شود.

چگونه از ریزش مو ناشی از شامپو جلوگیری کنیم؟

۱. اولین و مهمترین قدم برای جلوگیری از ریزش مو، شناخت نوع موی شماست.

۲. یک رژیم مراقبت از مو مناسب با توجه به نوع مو و نگرانی خود بسازید.

۳. شامپوی بدون سولفات را انتخاب کنید که ملایم و ملایم برای پوست سر شما باشد.

۴. استفاده از نرم کننده مو را بعد از هر بار شستشو هرگز فراموش نکنید.

۵. مطمئن شوید که نرم کننده شما دارای موادی مانند روغن طبیعی، کراتین هیدرولیز شده و کره انبه مانند کره، کره شی و غیره است.

۶. همچنین بررسی کنید که آیا محصولات مراقبت از موی شما حاوی ویتامین E و ویتامین B5 هستند یا خیر.

لینک مفید : کراتین و ریزش مو | آیا ارتباطی وجود دارد؟

۷. پوست سر خود را با روغن داغ ماساژ دهید. می توانید از روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن بادام، روغن آرگان و غیره استفاده کنید.

۸. استفاده از ابزار و محصولات حالت دهنده را روی موهای خود به حداقل برسانید.

۹. از پوشیدن مدل موهای تنگ که باعث کشش موهای شما می شود خودداری کنید.

۱۰. از یک برس نرم برای شانه زدن موهای خود استفاده کنید.

آیا شستن هر روز موها مضر است؟

شامپوها برای تمیز کردن سبوم اضافی، کثیفی و تجمع محصول روی پوست سر شما هستند. شستن مکرر موهایتان با پاک کننده های خشن می تواند روغن های طبیعی را از پوست سرتان پاک کند و باعث خشکی آن شود.

اکثر مردم هفته ای دو یا سه بار شامپو می زنند که ایده آل است. اما همه با یک برنامه راحت نیستند. افرادی که ورزش می کنند، رقص می کنند یا به فعالیت های بدنی منظم مانند دوچرخه سواری، ورزش می پردازند، ممکن است نیاز به شستن روزانه موهای خود داشته باشند. آنها تمایل زیادی به عرق کردن دارند که موهایشان را چرب می کند.

به همین دلیل است که بسیاری از برندها شامپوهای ملایمی را معرفی کرده اند که می توان روزانه از آنها استفاده کرد. چنین شامپوهایی حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که نیاز به شستشوی منظم موهای خود دارید، شامپویی را انتخاب کنید که فاقد هرگونه مواد شیمیایی مضر باشد و مهمتر از آن با نوع موهای شما همخوانی داشته باشد. همچنین می‌توانید برای رسیدن به هدف خود، به جایگزین‌هایی با فرمول طبیعی برای شامپو بروید.

آیا تغییر مکرر شامپو باعث ریزش مو می شود؟

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند تغییر شامپو می تواند باعث ریزش مو شود. پوست سر شما به مواد تشکیل دهنده شامپوتان عادت نمی کند. یا ترکیبات با نوع موی شما مناسب هستند یا نه. بنابراین، اگر شامپوی دیگری را ادامه دهید، کاملاً خوب است.

اما اگر شامپوی جدید شما دارای ترکیباتی است که مناسب موهای شما نیست یا به مواد خاصی حساسیت دارید، ممکن است شامپو به پوست سر شما آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود.

لینک مفید : کاشت مو شیراز

برای اکثر ما، موهای ما افتخار ماست. هر کدام از ما بافت موی متفاوتی داریم که در نوع خود زیباست. اما موهای شما نیز محدودیت های خاصی دارند. اکثر شما موافقید که مشکلات ریزش موی شما پایانی ندارد.

و گاهی اوقات این شامپوی شما است که می تواند منجر به ریزش مو شود. بنابراین، انتخاب شامپوی مناسب برای موهایتان مهم است. معمولاً اکثر شامپوها حاوی مواد شیمیایی خشن هستند که می‌توانند در نهایت باعث ریزش مو شوند، اما شما می‌توانید شامپوی ملایم بدون مواد شیمیایی یا جایگزین‌های طبیعی را برای شامپو انتخاب کنید تا موهایتان را بدون آسیب رساندن به سلامتی پاک کنید.

وقتی صحبت از شامپو و نرم کننده می شود، از مواد طبیعی استفاده کنید. اگر ریزش موهای شما متوقف نشد و بیش از حد اتفاق افتاد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

برگرفته از : does-shampoo-cause-hair-loss

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴