کراتین و ریزش مو | آیا ارتباطی وجود دارد؟

ریزش مو چیز جدیدی نیست. حتی اعتقاد بر این است که ژولیوس سزار در این مورد وسواس داشته و هر ترفندی را برای رشد موهای خود امتحان کرده است!

در حالی که ژنتیک، سن، آلاینده های خارجی و انتخاب نامناسب سبک زندگی شایع ترین دلایل ریزش مو هستند، آیا در مورد ارتباط آن با کراتین چیزی شنیده اید؟

کراتین یک مکمل پروتئینی است که عموماً توسط بدنسازان و ورزشکاران استفاده می شود. بسیاری از ورزشکارانی که مکمل‌های کراتین مصرف می‌کنند با ریزش مو و طاسی الگوی مردانه آشنا هستند. اما آیا این دو واقعا به هم مرتبط هستند؟ بیایید دریابیم.

کراتین چیست؟

کراتین یکی از مکمل های بدنسازی است که به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است. این مولکولی است که در بدن یافت می شود و از اسیدهای آمینه، بلوک های سازنده پروتئین، تولید می شود.

کراتین با کمک پروتئینی که توسط کبد، کلیه ها و پانکراس می خورید ساخته می شود. ماهیچه های شما کراتین را به آدنوزین تری فسفات می پوشانند که بدن شما از آن برای افزایش انرژی و قدرت در طول یک فعالیت استفاده می کند.

ارزش کراتین در توانایی آن در افزایش سطح کراتین در عضله نهفته است. این به افزایش ریکاوری شما بین ست ها کمک می کند و کمیت و کیفیت تمرین یا ورزش شما را افزایش می دهد. با گذشت زمان، دستاوردهای سریع تری هم در اندازه و هم در قدرت خواهید دید.

بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران از مکمل های کراتین برای افزایش توده عضلانی و کمک به بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می کنند. می توانید دوز کراتین خود را از محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز دریافت کنید یا از مکمل ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید:

کراتین منجر به قدرت بیشتر در طول تمرین شما می شود در حالی که پروتئین باعث افزایش ترمیم عضلات بعد از تمرین می شود. بنابراین، مکمل کراتین باید مکمل مصرف پروتئین در نظر گرفته شود، نه جایگزینی برای پروتئین.

آیا کراتین باعث ریزش مو می شود؟

شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد یکی از عوارض جانبی کراتین ریزش مو است یا خیر. بسیاری از پیوندهای شواهد حکایتی است، به این معنی که از تجربه شخصی یا شهادت های شخصی ناشی می شود.

تک بیت علمی [۱] که به طور بالقوه کراتین و ریزش مو را به هم مرتبط می‌کند، مطالعه‌ای بود که در سال ۲۰۰۹ در مجله بالینی پزشکی ورزشی منتشر شد. این مطالعه بر روی ۲۰ بازیکن مرد راگبی که ۲۵ گرم مکمل کراتین در روز برای مدت کوتاهی مصرف می‌کردند، مورد بررسی قرار گرفت. دوره ۳ هفته

در این کارآزمایی، نشان داده شد که مکمل «ممکن است» تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) را افزایش دهد. سطح DHT در هفت روز اول به بیش از ۵۰٪ افزایش یافت و برای دو هفته بعد، سطوح به بیش از ۴۰٪ رسید.

لینک مفید : آیا صابون برای موهای شما مفید است؟

DHT، یک آندروژن قوی، به عنوان هورمون مسئول طاسی با الگوی مردانه در افرادی که از نظر ژنتیکی تمایل به ریزش مو دارند، در نظر گرفته می شود. علاوه بر این افزایش تعداد، هیچ سابقه ای از ریزش مو وجود نداشت و هیچ داده ای نشان نداد که افراد مورد آزمایش مستعد طاسی با الگوی مردانه بودند.

آشکارا در نتیجه‌گیری این مطالعه بیان می‌کند که قبل از صدور حکم، نیاز به بررسی بیشتر دارد زیرا گروه برای اثبات یافته‌ها بسیار کوچک بود. این مطالعه فقط رابطه بین مصرف کراتین و سطوح بالاتر DHT را نشان می دهد. همبستگی مستقیم بین کراتین و ریزش مو را تایید نمی کند یا حتی این دو را به هم مرتبط نمی کند.

بر اساس این مطالعه و شواهد، این نادرست است که نشان دهیم مصرف کراتین یک محرک مستقیم برای طاسی با الگوی مردانه یا ریزش مو است. نگاه دقیق به DHT به شما درک بهتری در مورد اینکه چگونه به پیشرفت ریزش مو در مردان بالغ کمک می کند، می دهد.

افزایش DHT به تنهایی باعث نازک شدن و ریزش موهای شما نمی شود. برای اینکه کراتین تأثیر محسوسی بر ریزش مو داشته باشد، بدن شما باید به DHT حساس باشد و ژنتیک نیز نقش مهمی در این امر ایفا می کند.

لینک مفید : دیابت و ریزش مو

دلیل دقیق ریزش مو برای هر فردی خاص است. به طور معمول، می توانید عواملی مانند سن، هورمون ها و ژنتیک را مقصر بدانید. به ندرت کراتین باعث ریزش مو می شود. نیازی به سرزنش کراتین نیست. در حال حاضر، به هر حال.

کراتین و ریزش مو در مردان

برای شروع، DHT به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد. در مقایسه با زنان، مردان دارای سطوح بالاتری از DHT هستند و نقشی [۳] در رشد ویژگی‌های مردانه مانند استخوان‌های قوی‌تر، قدرت بالاتر، صداهای عمیق‌تر، افزایش توده عضلانی و غیره دارد.

از این رو، مشابه سایر هورمون‌ها، DHT [4] ذاتاً «بد» یا «خوب» نیست. مردان با DHT پایین می توانند عوارض جانبی جنسی نامطلوب داشته باشند [۵] و بهتر است سطح DHT را برای جلوگیری از ریزش مو بدون مشاوره مناسب کاهش ندهید.

به عبارت دیگر، در طرح بزرگ سطوح هورمونی شما، کراتین فقط یک عامل جزئی و اثبات نشده است. علاوه بر این، مهم نیست که سطح آندروژن چقدر بالا باشد، اگر تمایل ژنتیکی به طاسی ندارید، پس در برابر طاسی مقاوم هستید. [۶]

کراتین و ریزش مو در زنان

ریزش مو در مردان بیشتر از زنان است. در مقایسه با مردان، سطح DHT و تستوسترون در زنان کمتر است، که باعث می شود ریزش موی هورمونی غیر معمول باشد. اگر این اتفاق می افتد، شاید به دلیل یک بیماری پزشکی مانند پرکاری تیروئید یا سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. [۷]

بنابراین، برای زنان، ریزش مو به دلیل کراتین باید کمتر نگران کننده باشد. حتی اگر افزایش DHT را به کراتین مرتبط کنید، یک زن سالم تستوسترون در گردش کافی برای تولید مقدار قابل توجهی از DHT ندارد.

لینک مفید : کاشت مو در ترکیه

ریزش مو بخشی از زندگی روزمره است. به طور متوسط، از دست دادن ۸۰ تا ۱۰۰ رشته در روز طبیعی است. اگر بیشتر می ریزید، موهایتان نازک شده و به نظر نمی رسد که دوباره رشد کنند، فقط در این صورت مشکل و زمان برای مراجعه به پزشک وجود دارد.

چگونه ریزش مو به دلیل کراتین را متوقف کنیم؟

در حالی که ارتباط این دو ثابت نشده است، اما چندین راه حل برای درمان ریزش مو وجود دارد – از داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید گرفته تا کاشت مو و لیزر درمانی.

مهم نیست که چه چیزی، مشورت با متخصص پوست برای درک علت اصلی ریزش مو عاقلانه است. برای مبارزه با ریزش مو، باید بدانید که با چه چیزی روبرو هستید.

برای تقویت رشد مو، باید موهای خود را از داخل تغذیه کنید. سعی کنید پروتئین دریافتی خود را با رژیم غذایی غنی از پروتئین از جمله غذاهایی مانند ماهی، گوشت، لوبیا، غلات کامل، آجیل و غیره افزایش دهید. E همچنین به موهای سالم تر کمک می کند.

چه مقدار کراتین باعث ریزش مو می شود؟

هر فردی نیاز خود به کراتین را دارد. کسانی که کمتر تمرین می کنند اما گوشت بیشتری می خورند در مقایسه با کسانی که به طور منظم تمرین می کنند اما گوشت کمی می خورند به کراتین زیادی نیاز ندارند.

می توانید کراتین را از طریق یک پروتکل بارگیری مکمل کنید. “بارگیری” رایج ترین روش مصرف این مکمل با دوزهایی است که از دوز بارگیری برای دو تا هفت روز شروع می شود. به طور معمول، زمانی که ذخایر کراتین بدن خود را افزایش دهید، این دوز بسیار بیشتر از مقدار مصرفی است.

لینک مفید : ماسک مو در مقابل نرم کننده مو

یک دوز نگهداری از مرحله بارگیری پیروی می کند.

نمونه ای از دوز صحیح شامل:

  • مرحله بارگیری – ۲۰ گرم (تقسیم شده در ۴ دوز در ۵ گرم) در روز به مدت ۵ تا ۷ روز
  • مرحله نگهداری – ۵ گرم در روز
  • یک فرمول رایج برای مقدار مصرف ۰.۳ گرم در هر کیلوگرم در روز در مرحله بارگیری و ۰.۰۳ گرم بر کیلوگرم در روز برای بقیه چرخه است.

حداکثر کراتینی که بدن شما می تواند نگه دارد به میزان توده عضلانی شما بستگی دارد، هر چه توده عضلانی بیشتری داشته باشید بدن شما می تواند بیشتر ذخیره کند. یک متخصص بر اساس نیازها و حجم شما رویکرد شخصی تری به شما ارائه می دهد.

برای افزایش پاسخ انسولین و کمک به جذب، کراتین را با کربوهیدرات مصرف کنید.

آیا بعد از ریزش مو با کراتین موها دوباره رشد می کنند؟

بعد از ریزش کراتین موها دوباره رشد می کنند
واکنش همه افراد به مکمل ها، داروها و محصولات متفاوت است. در حالی که کراتین ممکن است بر روی مو تأثیر داشته باشد یا نداشته باشد، اول از همه مهم است که نوع ریزش مو خود را تعیین کنید.

لینک مفید : چگونه موهای صورت را از بین ببریم؟

اگر فرض کنیم کراتین باعث ریزش موهای شما شده است، پس از حدود دو ماه پس از شروع مصرف مکمل، ریزش مو را تجربه کرده اید. برای اینکه موهایتان دوباره رشد کنند، باید مصرف را متوقف کنید و با یک متخصص پوست مشورت کنید که درمان های سفارشی متناسب با نیاز شما را به شما ارائه دهد. اگر این کار را انجام دهید، می توانید شاهد رشد باشید.

بسته بندی

حتی اگر ارتباطی بین کراتین و ریزش مو وجود داشته باشد، در درجه اول برای مردان، به ویژه آنهایی که از نظر ژنتیکی مستعد طاسی هستند، نگران کننده است. اگر سابقه خانوادگی شما با ریزش موی زودرس همراه است و خودتان نیز آن را تجربه می کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید. همیشه به خاطر داشته باشید: چه لباس های سرسبز داشته باشید چه نداشته باشید، از درون زیبا هستید.

برگرفته از : creatine-hair-loss

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴