آمونیاک موجود در رنگ مو – چقدر ناایمن هستند؟

از بورگوندی عمیق تا قهوه‌ای رنگارنگ، قهوه‌ای شکلاتی تا شامپاین – امروز تعداد بی‌شماری از گزینه‌های رنگ موی فانتزی دارید! در واقع، دیگر لازم نیست قبل از اینکه موهایتان را به رنگ های اسطوخودوس، آبی دریایی یا حتی صورتی رنگ کنید، دو بار فکر کنید، درست است؟ پس از همه، همه اطرافیان شما سایه های باسن را به رخ می کشند.

کلینیک تهرانی : اما، صبر کنید! آیا قبل از خرید کمی وقت می گذارید تا ترکیبات موجود در رنگ موهای خود را بررسی کنید؟ آیا وقتی که به دنبال رنگ مو هستید کلمه “آمونیاک” باعث ایجاد زنگ هشدار در گوش شما می شود؟ اگر اغلب به این فکر می کنید که آیا باید رنگ موی بدون آمونیاک بخرید، اجازه دهید همه این سردرگمی ها را برای شما برطرف کنیم.

چرا از آمونیاک در رنگ مو استفاده می شود؟

آمونیاک [۱] قلیایی است که برای افزایش سطح pH موهای شما در طول فرآیند رنگ کردن استفاده می شود. این به باز کردن کوتیکول ها (لایه بیرونی موهای شما) کمک می کند [۲] به طوری که رنگ یا رنگ مو روی قشر (لایه داخلی موهای شما) رسوب می کند.

به عبارت ساده، آمونیاک یک عامل تورم برای کوتیکول مو است. جذب بیشتر رنگ مو در مو، ماندگاری رنگ موی شما بهتر است.

با این حال، اثرات سوء خود را به همراه دارد. دکتر زیل گاندی، کارشناس مراقبت از مو در SkinKraft، می‌گوید: «در درازمدت، آمونیاک به قشر مو آسیب می‌زند و به دلیل از دست دادن استحکام کششی، موها را زبر و ضعیف می‌کند. همچنین باعث خاکستری شدن بیشتر می شود زیرا کوتیکول دیگر برای نگه داشتن ملانین (رنگ طبیعی موی شما) مناسب نیست.

اثرات خطرناک آمونیاک در رنگ مو

هنگامی که آمونیاک [۳] در آب حل می شود، هیدروکسید آمونیوم را تشکیل می دهد که یک محرک بالقوه پوست است. هنگامی که با پوست تماس پیدا می کند، می تواند باعث سوختگی پوست، سوزش بینی و چشم شود.

هنگامی که رنگ آمونیاکی به طور مکرر استفاده می شود، به کوتیکول آسیب می رساند و اجازه می دهد تا رطوبت از بین برود. این باعث وز، خشک و شکننده شدن موها می شود.

هنگامی که آمونیاک به مو مالیده می شود، این احتمال وجود دارد که از طریق پوست سر وارد جریان خون شود. بخارات آمونیاکی که متخصصان سالن در معرض آن هستند می تواند باعث مشکلات ریوی، سینوس ها، عفونت گلو و عفونت چشم شود.

آمونیاک نفوذ شده اسید آمینه ای به نام تیروزین [۴] را در مو از بین می برد. تیروزین تولید ملانین (رنگدانه مو) را تنظیم می کند، که به مو کمک می کند رنگ (جدید یا قدیمی) را حفظ کند. هنگامی که تیروزین از بین می رود، در نهایت توانایی موهای شما برای نگه داشتن هر رنگی به خطر می افتد.

لینک مفید : هزینه کاشت مو به روش super fue

آمونیاک می تواند برای اکوسیستم نیز مضر باشد. این می تواند به محصولات زراعی، جنگل ها آسیب برساند و زمانی که به اقیانوس می ریزد می تواند برای گونه های آبزی خطرناک باشد. مولکول های آمونیاک ریز هستند و به سرعت تبخیر می شوند. این تبخیر باعث ایجاد بوی تند می شود.

آیا همه رنگ های مو آمونیاک دارند؟

در گذشته، رنگ آمونیاکی تنها گزینه ای برای تیره کردن رشته های شما بود. اما امروزه ما تعدادی رنگ موی بدون آمونیاک داریم.

در حالی که رنگ موهای مبتنی بر آمونیاک می تواند ماندگاری طولانی داشته باشد (از این رو رنگ موی دائمی نامیده می شود)، رنگ موهای بدون آمونیاک برای مو و پوست شما ملایم تر است. اگر پوست سر بسیار حساسی دارید، ممکن است رنگ موی ارگانیک را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید:

رنگ موی بدون آمونیاک طبیعی یا ارگانیک نیست. آنها فاقد آمونیاک هستند، اما ممکن است حاوی مواد قلیایی دیگر مشابه آمونیاک باشند.

رنگ های بدون آمونیاک حاوی چه چیزهایی هستند؟

رنگ موی بدون آمونیاک از مونو اتانول آمین (MEA) [5] که حاوی الکل است استفاده می کند. MEA به شکل کمتر غلیظ و در ترکیب با روغن های نرم کننده اضافه می شود تا آسیب کمتری به آن وارد شود.

کوکامید MEA و آمینو متیل پروپانول MEA اشکال دیگر جایگزین آمونیاک هستند. رنگ موهای حاوی چنین موادی را می توان رنگ های دائمی بدون آمونیاک یا رنگ موی نیمه دائمی نامید.

لینک مفید : بهترین روش کاشت مو

رنگ موهای بدون آمونیاک گاهی اوقات رنگ موی نیمه دائمی نامیده می شود. آنها برای نتایج طولانی مدت، کوتیکول را باز نمی کنند. در عوض، لایه بیرونی تارهای موی شما را با رنگ می پوشانند.

مزایای رنگ بدون آمونیاک

  • باعث تحریک پوست سر و خارش پوست سر نشوید.
  • سلامت موهای خود را از بین ندهید زیرا رنگ موهای بدون آمونیاک به کوتیکول موهای شما آسیب نمی رساند.
  • بدون بوی تند و تحریک حواس شما.
  • از آنجایی که ملانین از بین نمی‌رود، موها می‌توانند روی هر رنگی ماندگاری بیشتری داشته باشند.

دیگر لازم نیست از آرزوی رنگ کردن موهای خود با رنگ مورد علاقه خود چشم پوشی کنید. گزینه های زیادی برای رنگ مو یا رنگ وجود دارد که بدون آمونیاک، ارگانیک و ملایم روی پوست سر شما هستند.

یک روال خوب مراقبت از مو، اسپاهای منظم مو را دنبال کنید و برای موهای رنگ شده خود از شامپو و نرم کننده استفاده کنید. قبل از استفاده از رنگ مو، در صورت داشتن هر گونه بیماری پوست سر، با پزشک خود مشورت کنید.

برگرفته از : ammonia-free-hair-dye

Rate this post

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴