۱۰ دلیل برای ریزش مو در بین نوجوانان

ریزش مو یک ویژگی رایج در هنگام افزایش سن است. اما ریزش سریع مو در دوران نوجوانی می تواند ناامید کننده و مدیریت آن دشوار باشد. عللی مانند عوامل ژنتیکی، مسائل پزشکی زمینه‌ای یا تغییرات هورمونی می‌تواند باعث ریزش موی شدید در نوجوانان شود.

خوشبختانه، با کمک یک رژیم غذایی متعادل، محصولات با کیفیت خوب و درمان های پزشکی پیشرفته، این وضعیت قابل برگشت است. امروز، بیایید روی دلایل احتمالی که به ریزش موی نوجوانان کمک می‌کنند و اینکه برای درمان آن می‌توان انجام داد تمرکز کنیم.

علائم و نشانه های اولیه ریزش مو در نوجوانی چیست؟

۱. کاهش تدریجی خط مو

۲. پوسته پوسته شدن یا لکه های روی پوست سر

۳. از دست دادن بیش از ۱۰۰ رشته در روز

۴. هنگام بیدار شدن از خواب توده های مو روی بالش

۵. ریزش ناگهانی مو

۶. لکه های طاس

۷. نازک شدن مو در شقیقه های سر شما

۸. ریزش مو در قسمت جلویی سر

علل ریزش موی نوجوانان چیست؟

دلایل ریزش مو در بین نوجوانان می تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی از شرایط مربوط به جنسیت هستند، بیشتر علل می تواند در بین پسران و دختران رخ دهد.

۱. طاسی با الگوی مردانه
طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک یک اختلال شایع است. یکی از دلایل اصلی ریزش موی نوجوانی در مردان، معمولاً در سنین نوجوانی شروع می شود. در واقع، ۲۵ درصد از موارد طاسی با الگوی مردانه زیر ۲۱ سال گزارش می شود. طاسی با الگوی مردانه با عقب رفتن خط مو و کمبود مو در بالای سر شروع می شود. این می تواند ژنتیکی باشد یا به دلیل برخی داروها باشد. اما در صورت درمان در مراحل اولیه، طاسی با الگوی مردانه قابل کنترل است.

۲. آلوپسی آرئاتا
آلوپسی آره آتا می تواند دلیلی برای ریزش موی نوجوانان باشد. این یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی فولیکول های موی سالم را از بین می برد. در نتیجه، فرد مبتلا مقدار زیادی مو می ریزد و شروع به طاسی می کند. [۲]

لینک مفید : کاشت مو بدون بانک مو

این می تواند یکی از دلایل ریزش مو در زنان نیز باشد. در بیشتر موارد، با تکه های طاس گرد کوچک روی پوست سر شروع می شود که به تدریج افزایش می یابد. اغلب آلوپسی آره آتا قبل از ۳۰ سالگی یا در خود کودکی رخ می دهد.

۳. تریکوتیلومانیا
تریکوتیلومانیا یک اختلال روانی نادر است که باعث می شود موهای خود را در بیاورید. معمولاً در بین افراد ۹ تا ۱۳ ساله دیده می شود، نه تنها موهای سر شما بلکه سایر قسمت ها مانند ابرو، مژه و غیره را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

زنان بیشتر از پسران به تریکوتیلومانیا مبتلا می شوند. نیاز شدید به کندن مو باعث ریزش مو می شود. این یک اختلال رفتاری نادر است که باعث ایجاد لکه های طاس روی پوست سر می شود.

۴. دارو
برخی از داروها به ریزش مو در بین دختران و پسران کمک می کنند. آکنه، افسردگی، درمان ضد قارچ، فشار خون یا هر نوع دارویی برای عفونت های شدید به عنوان محرک ریزش مو شناخته شده است.

مطالعات نشان می دهد که تقریبا ۲۰ درصد از نوجوانانی که تحت درمان دارویی برای آکنه یا افسردگی هستند، ریزش مو را تجربه می کنند. در زنان نیز، چند دارو مانند قرص های ضد بارداری یا درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به ریزش مو کمک می کنند.

لینک مفید : چگونه موهای صورت را از بین ببریم؟

۵. درمان های شیمیایی
امروزه نوجوانان تمایل زیادی به آزمایش موهای خود دارند. آنها برای اینکه موهای خود را خنک جلوه دهند، روش های شیمیائی را انتخاب می کنند. سفید کردن، رنگ کردن، صاف کردن، صاف کردن و غیره معمولاً توسط دختران نوجوان انتخاب می شود. عوارض جانبی این درمان های مبتنی بر مواد شیمیایی خشن است. موها را خشک می کند و به کوتیکول ها آسیب می رساند. در نهایت ریشه ضعیف شده و شروع به ریزش می کند.

۶. عدم تعادل هورمونی
دختران جوان گاهی از اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری تیروئید، لوپوس و غیره رنج می برند. این شرایط اغلب باعث ریزش مو می شود که ممکن است به ریزش موی شدید تبدیل شود.

۷. سوء تغذیه
یکی دیگر از دلایل اصلی ریزش مو در نوجوانی کمبود غذای سالم است. بیشتر نوجوانان وعده های غذایی روزانه خود را نادیده می گیرند و غذاهای ناسالم زیادی مصرف می کنند. اما برای حفظ سلامتی خود، وعده های غذایی پر از مواد مغذی مناسب در زمان های مناسب بسیار مهم است.

لینک مفید : کاشت مو با سلولهای بنیادی

اگر غذای شما فاقد مواد مغذی مانند ویتامین A. ویتامین C، ویتامین E، روی، آهن، ویتامین D، بیوتین، اسید فولیک و غیره باشد، ممکن است با مشکلاتی مانند ریزش مو مواجه شوید.

۸. استرس
حتی اگر سال های نوجوانی زندگی عالی است، ممکن است استرس زا باشد. اکثر پسران و دختران در دوران نوجوانی خود یک مرحله نامشخص را پشت سر می گذارند. تغییرات فیزیکی، نگرانی‌های مربوط به مدرسه یا دانشگاه، یا نگرانی‌های مرتبط با شغل می‌تواند باعث ایجاد استرس در آنها شود. این به نوبه خود یک نقطه محرک بزرگ برای ریزش مو است.

۹. کرم حلقوی
کرم حلقوی باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته و خارش در پوست سر شما می شود. این یک عفونت قارچی است که پوست شما را ملتهب می کند و منجر به زخم می شود. جای زخم می تواند باعث ریزش مو شود. [۴]

۱۰. تلوژن افلوویوم
تلوژن افلوویوم نیز یک بیماری ریزش مو است اما خوشبختانه یک اختلال موقتی است. چیزهایی مانند استرس، کاهش وزن و غیره می توانند باعث ایجاد تلوژن افلوویوم شوند.

چقدر ریزش مو برای یک نوجوان طبیعی است؟

یک فرد عادی روزانه حداکثر ۱۰۰ تار مو از دست می دهد. اما به محض رسیدن به سن بلوغ، احتمال ریزش موی بیشتر وجود دارد. این به دلیل تغییرات هورمونی در بدن اتفاق می افتد.

چگونه ریزش موی نوجوانان را درمان کنیم؟

درمان ریزش موی نوجوانان در مردان و زنان تا حد زیادی به عوامل ایجاد کننده آن بستگی دارد. مصرف یک رژیم غذایی خوب، کاهش استرس و خواب کافی ممکن است در بیشتر موارد کمک کننده باشد. استفاده از محصولاتی که مناسب نوع موی منحصر به فرد شما هستند نیز می تواند کمک کننده باشد.

لینک مفید : آیا بیوتین رشد موهای شما را افزایش می دهد؟

با این حال، اگر ریزش مو نشانه هایی از کاهش سرعت را نشان نمی دهد و باعث نگرانی شدید شما می شود، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. بر اساس علائم شما، پزشک درمان مناسب را برای شما تجویز می کند. چند درمان قابل پیشنهاد عبارتند از:

۱. درمان پلاسمای غنی از پلاکت
درمان پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ایمن برای رشد مجدد مو است. این یک درمان موثر و به راحتی در دسترس است. متخصصان این روش را برای بسیاری از انواع ریزش مو توصیه می کنند. در این درمان، متخصص پلاکت ها را از نمونه خون شما جدا می کند و پروتئین را برای بازگرداندن رشد مو تحریک می کند. اما حداقل سن برای این روش ۱۸ سال است.

۲. ماینوکسیدیل
ماینوکسیدیل معمولاً توسط پزشکان برای افزایش رشد مو برای مردان و زنان توصیه می شود. این محصول با دستورالعمل های روشن در مورد دوز و استفاده ارائه می شود. اما عوارض جانبی کمی مانند جای زخم و گاهی اوقات رشد موهای ناخواسته وجود دارد.

۳. استرس را کاهش دهید
کاهش استرس یک راه فوق العاده برای کنترل ریزش مو ناشی از استرس است. شما می توانید هر شکلی از آرامش سالم مانند مدیتیشن، ورزش، خواب کافی، دوچرخه سواری، رقص و غیره را انتخاب کنید. هنگام انتخاب هر فعالیتی، سرگرمی باید انگیزه اصلی شما باشد.

۴. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید
از آنجایی که سوء تغذیه عامل اصلی ریزش مو است، غذاهای سالمی که سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند به آن اضافه کنید. به طور منظم میوه و سبزیجات فراوان بخورید. به این ترتیب تعادل مواد مغذی شما عالی می شود و از ریزش مو محافظت می کند.

لینک مفید : ریزش مو | واقعا چقدر طبیعی است؟

۵. مکمل رشد مو
مکمل های رشد مو نیز می توانند به بازسازی مو کمک کنند. مکمل های رشد موی زیادی در بازار موجود است اما قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

ریزش مو در نوجوانان می تواند واقعاً ویرانگر باشد، اما همانطور که گفته شد، تشخیص زودهنگام می تواند به شما در معکوس کردن این بیماری کمک کند. در صورت ریزش مو در سنین نوجوانی بسیار توصیه می شود که بدون تاخیر با پزشک خود مشورت کنید.

مداخله زودهنگام می تواند بهبودی سریع تری را فراهم کند. یک متخصص راه حلی را پیشنهاد می کند و در صورت لزوم شما را در کل روند رشد مجدد مو راهنمایی می کند.

برگرفته از : teenage-hair-loss

نوشته های مشابه

" مشاوره / رزرو "۰۹۱۲-۶۴۵-۱۹۸۴